Vlkolínec - Unikátna UNESCO pamiatka na Slovensku

Skanzen Vlkolinec unesco

Vlkolínec, malebná osada v srdci Veľkej Fatry, je jedným z najkrajších a najlepšie zachovaných sídiel tradičnej ľudovej architektúry na Slovensku. Od roku 1993 je Vlkolínec zapísaný na Zoznam svetového dedičstva UNESCO a je súčasťou Národného parku Veľká Fatra.

V článku sa dozviete o histórii Vlkolínca, aké tam vedú trasy, kde priamo zaparkovať a otváracie hodiny múzea priamo vo Vlkolínci.

História a architektúra Vlkolínca

Obec Vlkolínec sa prvýkrát spomína v roku 1376 a predstavuje unikátny urbanistický celok pôvodných ľudových stavieb. Dnes tu žije približne 30 obyvateľov a osada je jedinou na Slovensku, ktorá nie je narušená novou výstavbou. 

Vlkolínec je typickým príkladom dvojradovej ulicovky s dlhými dvormi a zachovalo sa tu až 45 dreveníc s hospodárskymi dvormi z 18. storočia.

Zaujímavosti a atrakcie

V strede osady sa nachádzajú dva najčastejšie fotografované objekty Vlkolíncazrubová dvojpodlažná zvonica z roku 1770 stojaca na kamennom podstavci a zrubová studňa z roku 1860. K ďalším zaujímavostiam patrí barokovo-klasicistický rímskokatolícky Kostol Navštívenia Panny Márie z roku 1875.

Taktiež sa tu nachádza múzeum – Roľnícky dom s expozíciou pôvodného bývania, aké sa používali predmety v domácnosti a podobne. Nájdete tu aj krčmu a reštauráciu.

Skanzen Vlkolínec - múzeum - otváracie hodiny

Vlkolinec pri ruzomberku

Jedným z najväčších ťahákov pre návštevníkov je skanzen Vlkolínec, kde si môžete prezrieť typický vlkolínsky dom – jedna z expozícií Liptovského múzea v Ružomberku. Objekt vybudovaný v roku 1886 bol sprístupnený verejnosti v roku 1991 a jeho pôvodné vnútorné členenie a zariadenie interiéru sú verným obrazom spôsobu života obyvateľov osady na konci 19. a na začiatku 20. storočia.

Vstupné do skanzenu je zahrnuté v cene vstupenky do Liptovského múzea a otváracie hodiny sú podľa sezóny. Viac informácií o otváracích hodinách a vstupe nájdete na oficiálnej webovej stránke.

Vlkolínec vstupné

Vstupné je platné v čase písania článku a podľa aktuálnych informácii od 01-01-2023. Cenník vo Vlkolínci je nasledovný: 

  • Dospelí – 4€
  • Deti, študenti a dôchodcovia – 2€
  • Držitelia Liptov karty – 25% zľava

Kompletný a aktuálny cenník nájdete na ich oficiálnej stránke.

Vlkolínec ubytovanie

Za nás jednoznačne odporúčame krásnu 

Ako sa sem dostať? Cykloturistika a prechádzky

Okolie Vlkolínca ponúka množstvo možností na prechádzky a cykloturistiku. Môžete si vybrať napríklad trasu Ružomberok – Vlkolínec – Ružomberok s dĺžkou 12 km alebo náročnejší výlet Ružomberok – Podsuchá – Smrekovica – Ružomberok o dĺžke 32 km. Tieto trasy sú vhodné pre zdatnejších cyklistov, pretože sú dosť náročné a na niektorých miestach treba zosadnúť z bicykla a tlačiť.

Taktiež sa sem dostanete pešo z obce Biely Potok alebo aj priamo z Ružomberka. Alebo využijete turistickú trasu, kde budete nasledovať žltú značku z Bieleho Potoka – trasa vedie stúpajúcim chodníkom a bude trvať cca 1 hodinku.

Vlkolinec skanzen

Nedeľa vo Vlkolínci

Jedným z vrcholov letnej sezóny je podujatie „Nedeľa vo Vlkolínci“, ktoré sa koná vždy začiatkom augusta. Počas tohto dňa si môžete pozrieť výstavy ľudových rezbárov, zakúpiť si tradičné remeselné výrobky a vychutnať si jedinečnú atmosféru osady.

Parkovanie a ubytovanie

Pre návštevníkov je k dispozícii parkovanie na špeciálne vyhradených parkoviskách v blízkosti Vlkolínca. Treba však rátať s tým, že parkovanie je spoplatnené. Samotná obec je prístupná iba pešo, čo zaručuje zachovanie jej jedinečnej atmosféry. Prípadne sa sem dostanete aj MHD linkou č.4 z Ružomberka.

V prípade záujmu o ubytovanie ponúkajú majitelia niektorých dreveníc možnosť prenocovania v autentickom prostredí. Viac informácií o ubytovaní nájdete na tejto stránke.

Kam v okolí skanzenu Vlkolínec?

Určite odporúčame turistiku na hrad Likavka, ktorý je vzdialený asi 8km alebo vyhliadku Sidorovo. Ak navštívite Vlkolínec na bicykli tak potom v okolí môžete pokračovať trasou – Cyklokorytničky. Do 2 km v okolí nájdete aj Malinô Brdo alebo Tarzániu Hrabovo.

Ak máte čas aj na trošku dlhšiu turistiku, tak v okolí 12 km nájdete aj Chočské vrchy alebo Žarnoveckú dolinu. 

Zdroj: Shutterstock

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *