Ďumbier - Majestátna hora Nízkych Tatier a turistický zážitok

Ďumbier

Základné info o Ďumbieri

Ďumbier je jeden z najkrajších a najvyšších vrcholov v pohorí Nízkych Tatier, ktoré sa nachádza na Slovensku. S výškou 2 043 metrov nad morom je Ďumbier druhým najvyšším vrcholom v tomto pohorí a zároveň je z neho jedinečný výhľad na okolitú krajinu. Okrem Nízkych Tatier môžete spozorovať aj Veľkú Fatru, Malú Fatru, Západné Tatry, Vysoké Tatry a Chočské vrchy.

Ideálne túra je z Chopku na Ďumbier lanovkou, ak však hľadáte túru, pomerne jednoduchú, tak odporúčame z Trangošky – cez Štefánikovu chatu.

V tomto článku sa pozrieme na turistické trasy a možnosti výstupu na Ďumbier, ako aj na zaujímavosti a históriu tejto lokality.

Turistické trasy na Ďumbier

Čertovica - Ďumbier

Táto trasa začína na sedle Čertovica, ktoré leží na hlavní hrebeni Nízkych Tatier a je významným horským priechodom. Trasa je vyznačená červenou turistickou značkou a vedie po vrstevnici až k vrcholu Ďumbier. Celková dĺžka trasy je približne 7 kilometrov a prevýšenie je zhruba 600 metrov. Trasa je vhodná pre stredne zdatných turistov a je prístupná počas celého roka.

Chopok - Ďumbier

Z vrcholu Chopok je možné pokračovať na Ďumbier. Táto trasa má dĺžku 4,5 kilometra a prevýšenie približne 350 metrov. Trasa je vyznačená červenou turistickou značkou a je vhodná pre stredne zdatných turistov. Konské – Demänovské sedlo – Krúpove sedlo – Ďumbier.

Trangoška/Štefánikova chata - Ďumbier

Priamo zo Štefánikovej chaty pôjdete smerom na Rázscestie na Krúpove sedlo a odtiaľ priamo na Ďumbier. Trasa vám zaberie cca. 1:20 hod a musíte sa držať červenej turistickej značky.

Ak sa vydáte z Trangošky, tak je trasa ta istá – len Trangoška sa nachádza pred Štefánikovou chatou – to znamená, že sa odtiaľ dostanete na chatu a následne postupujete rovnako.

Výstup na Ďumbier - príprava a tipy

Pred výstupom na Ďumbier sa odporúča skontrolovať aktuálnu predpoveď počasia, pretože v horskom prostredí sa môže rýchlo meniť. Je dôležité mať so sebou dostatok vody, energiu a vhodné oblečenie vrátane pevnej obuvi a  náhradného oblečenia. V zime je potrebné mať so sebou aj lavínovú výbavu, ako aj mať dostatočné skúsenosti s pohybom v zasneženom teréne.

Cykloturistika pri Ďumbieri

Okrem pešej turistiky ponúka Ďumbier aj možnosti pre cykloturistiku. V oblasti sa nachádza niekoľko značených cyklotrás, ktoré spájajú Čertovicu, Chopok a ďalšie miesta v okolí. Medzi populárne cyklotrasy patria:

  • Bystrá dolina, Mlynná dolina, Demänovská dolina – všetko po žltej turistickej trase.
  • Okruh okolo Ďumbiera: táto trasa vás prevedie okolo Ďumbiera, cez horské sedlá a dediny v okolí. Je to náročná trasa určená pre skúsených cyklistov.

Na všetky trasy sa môžete dostať autom alebo verejnou dopravou. Z Bratislavy a Košíc sa dá prísť vlakom alebo autobusom do Liptovského Mikuláša alebo Banskej Bystrice, odkiaľ je možné pokračovať na Čertovicu alebo na Chopok.

Parkovanie a prístup

Na oboch hlavných východiskových bodoch, teda na Čertovici a na Chopku, sa nachádza parkovisko, kde je možné zanechať svoje vozidlo. V prípade Chopku sa parkovisko nachádza pri lanovke, ktorá vás môže dostať na vrchol hory, odkiaľ môžete pokračovať pešo alebo na bicykli. 

V prípade Čertovice je parkovisko väčšie a môže sa stať, že v hlavnej sezóne bude plné, preto je dobré prísť skôr ráno alebo využiť alternatívne parkovisko v dedine Mýto pod Ďumbierom, odkiaľ je možné pokračovať na Ďumbier pešo alebo na bicykli. Taktiež môžete využiť parkovisko Trangoška.

Vrch Dumbier

Kam v okolí vrchu Ďumbier

V okolí vrcholu Ďumbier sa nachádzajú aj niektoré historické a kultúrne pamiatky, ktoré sú súčasťou bohatej histórie a tradícií tohto regiónu:

Mníchová dolina – Mníchová dolina je údolie s bohatou históriou baníctva, ktorá siaha až do 15. storočia. Dnes je miestom pre turistiku a rekreáciu. Následne hneď pod Ďumbierom sa nachádza chata M.R. Štefánika a Jaskyňa mŕtvych netopierov. Samozrejme nemôžeme zabudnúť aj na Chopok a Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=UdSpnPjZ8hg

Záver

Či už ste skúsený turista alebo len začínate s turistikou, Ďumbier a jeho okolie ponúkajú možnosti pre každého. Túra na Ďumbier, či už z Chopku alebo z Čertovice, je zážitkom, na ktorý budete ešte dlho spomínať. Vychutnajte si krásu prírody, panoramatické výhľady a nezabudnite zachytiť svoje dobrodružstvo na fotografiách, aby ste si spomienky uchovali navždy.

Tak neváhajte a vyberte sa na túru na Ďumbier, kde vás čaká nádherný zážitok z horskej turistiky v srdci Nízkych Tatier na Slovensku.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *