Lanovka na Hrebienok - pozemná lanová dráha

Pozemná lanovka na Hrebienok

Lanovka na Hrebienok - základné info

Lanovka na Hrebienok je pozemná lanovka, ktorá spája Starý Smokovec s vrcholom Hrebienka v Tatranskom národnom parku. Je to jedna z najobľúbenejších turistických atrakcií vo Vysokých Tatrách a slúži nielen ako dopravný prostriedok pre turistov, ale aj ako vyhliadková atrakcia s nádhernými výhľadmi na okolitú prírodu. 

Lanovka bola vybudovaná v roku 1936 a jej prevádzka bola počas druhej svetovej vojny prerušená. Po skončení vojny bola rekonštruovaná a obnovená prevádzka v roku 1948. Odvtedy slúži turistom ako spôsob, ako sa dostať na vrchol Hrebienka a začať svoje túry v Tatranskom národnom parku.

Ako sa dostať k Lanovke na Hrebienok?

Lanovka je v prevádzke celoročne, v zime v 30 minútových intervaloch od 8:30 do 16:30 hod a v lete v kratších intervaloch. Doba jazdy je približne 5 minút

Je možné sa na ňu dostať autom, autobusom alebo pešo z rôznych miest v Tatranskej Lomnici. V blízkosti lanovky sa nachádza parkovisko pre osobné autá. Je tiež možné sa na Hrebienok dostať autobusom z Tatranskej Lomnice alebo Vysokých Tatier.

Cenník pozemnej lanovky na Hrebienok

Cenník lanovky na Hrebienok platný od 19.3.2023 je nasledovný:

  • 1 jazda hore pre dospelých: 11 €
  • 1 jazda hore pre seniorov a juniorov: 9 €
  • 1 jazda hore pre deti: 8 €
  • 1 jazda dole pre dospelých: 9 €
  • 1 jazda dole pre seniorov a juniorov: 7 €
  • 1 jazda dole pre deti: 6 €
  • Spiatočná jazda pre dospelých: 13 €
  • Spiatočná jazda pre seniorov a juniorov: 11 €
  • Spiatočná jazda pre deti: 10 €

Seniori sú osoby vo veku staršie ako 60 rokov alebo držitelia preukazu ZŤP / ZŤP-S. Juniori sú osoby staršie ako 12 rokov, ale mladšie ako 17,99 rokov a držitelia kariet ISIC, ITIC, EURO26, GO26. 

Deti sú osoby staršie ako 6 rokov, ale mladšie ako 11,99 rokov. Deti do 6 rokov majú bezplatné využívanie služieb lanovky len v sprievode dospelej osoby staršej ako 18 rokov. Pre uplatnenie nároku na zľavy je potrebné predložiť preukaz totožnosti. 

Ide však o aktuálne ceny v čase písania článku, preto odporúčame pozrieť ich aktuálny cenník tu.

Kde môžem zaparkovať?

Parkovanie je možné v blízkosti lanovky na Hrebienok v Starom Smokovci. V okolí lanovky nájdete niekoľko parkovísk, kde môžete zaparkovať svoje auto počas návštevy. Tie sú buď platené alebo bezplatné. Nájdete tu aj platené parkovisko pri železničnej stanici.

Alternatívou je parkovanie v parkoviskách v centre mesta Poprad, odkiaľ môžete využiť MHD alebo tatranskú električku do Starého Smokovca. Lanovka na Hrebienok je prístupná aj pešo z centra mesta Poprad, trasa vedie po zelenej turistickej značke a je dlhá asi 4 km.

cesta z pozemnej lanovky na Hrebienok

Kam v okolí lanovky na Hrebienok?

Okolie lanovky na Hrebienok ponúka množstvo možností pre turistické výlety. Môžete sa vydať na túru do okolí Hrebienka, napríklad na Zamkovského chatu, Zbojnícku chatu, alebo Téryho chatu. Taktiež odporúčame Rainerovu chatu, vodopády Studeného potoka, Skalnaté pleso, Skalnatú chatu a Slavkovský štít.

Pre tých, ktorí preferujú náročnejšie túry, sú vhodné túry na vrcholy Tatier ako je Rysy, Lomnický štít alebo Gerlachovský štít. Okolie lanovky na Hrebienok ponúka aj množstvo trás pre cykloturistiku.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *