Jaskyňa Deravá skala – zaujímavý prírodný útvar

Deravá skala

Základné info

Netradičnú turistickú atrakciu ukrýva pohorie Malé Karpaty. Otvor v skale, ktorý v dávnej minulosti obývali pravekí lovci a zberači. Jaskyňa Deravá skala je prístupná celoročne, nečakajte však klasickú jaskyňu s kvapľami. Deravá skala má význam z hľadiska histórie. Ide o archeologické nálezisko, ktoré dalo svetu poklady ako kostené hroty, hrot z mamutieho kla, kamenné sekery, škrabadlá, pazúrikové a jaspisové nožíky a pod.

Deravá skala leží v nadmorskej výške 460 m. n. m. Je dlhá 26 m a vysoká 15 m. Vytvorili ju podzemné vody, ale aj mrazové zvetrávanie. Jaskyňa je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Kršlenica. Je ukrytá bujnou vegetáciou na pravom brehu Mokrej doliny. Jaskyňa je tiež častým cieľom horolezcov.

S jaskyňou Deravá skala sa spája ďalšia jaskyňa, ktorá je neďaleko. Jaskyňa Tmavá skala však nie je prístupná verejnosti. Táto druhá jaskyňa je hojne obývaná netopiermi, aj preto je jej vchod zapečatený kovovými dverami. 

Výstup na vrch Čierna skala

Jaskyňa Deravá skala je zaujímavou a fascinujúcou zástavkou na túre na vrch Čierna skala. Turistický okruh Kršlenica vás okrem iného zavedie aj k pálfiovskej horárni Mon Repos či k zaujímavým skalným masívom nad Švajdovými rybníkmi. 

Deravá skala trasa

Trasa k Deravej skale vedie priamo z Plaveckého Podhradia. Otvorí sa pred vami nádherná Mokrá dolina. Cestou miniete aj kaplnku Panny Márie Lurdskej.

My však odporúčame trasu z Plaveckého Mikuláša. Odtiaľto vedie náučný chodník Plavecký kras. Po 45 minútach kráčania po zelenej turistickej značke sa dostanete priamo k jaskyni.

Parkovanie a autobusová doprava

Auto nechajte na parkovisku pred Obecným úradom v Plaveckom Mikuláši.

Do Plaveckého Mikuláša sa dostanete aj autobusom. Stačí vystúpiť na autobusovej zástavke pri Jednote.

Kam v okolí jaskyne Deravá skala

Keď už ste razili cestu do Malých Karpát, určite neobíďte Plavecký hrad a Plaveckú jaskyňu. Okrem okruhu Kršlenica a vrchu Čierna skala nájdete v Malých Karpatoch vrch Klokoč s nadmorskou výškou 661 m. Pre turistov čaká aj vrch Veterlín, Záruby, hrad Ostrý kameň či keltské hradisko Pohanská nad obcou Plavecké Podhradie. Histórie sa zas choďte nadýchať na Smolenický zámok. 

Len 10 km od Deravej skaly sa rozprestiera kalvária Častá a neďaleko Budmerický kaštieľ. Navštíviť sa oplatí aj hrad Červený kameň. Ak sa vydáte na druhú stranu smerom na Jablonicu, môžete navštíviť hrad Korlátka.

Zdroj: nature_lover_knit_lover_etc, ilovedarjeelingtea, majuskaa10

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *