Plavecký hrad – kráľovská pohraničná pevnosť v Malých Karpatoch
- Kraj/región: Bratislavský
- Okres: Malacky
- Stúpanie a klesanie: 150 m/ 150 m
- Lokalita: Malé Karpaty
- Náročnosť: ľahká
- Turistické značky: modrá
- Vhodné pre deti: áno
- Prístupový bod: Plavecké Podhradie, Plavecký Mikuláš
- GPS lokácia: 48.4940 °, 17.2690 °
- Čas prehliadky: cca 40 min.
- Dĺžka prehliadky: cca 1,5 km
- Trasa: Borinka - Plavecké Podhradie - Plavecký hrad a späť
Plavecký hrad – málo z histórie
Malé Karpaty sú všeobecne veľmi vyhľadávanou turistickou oblasťou. Na jednom z kopcov, v ríši do neba sa týčiacich stromov, stojí zrúcanina hradu. Kamenné múry sú pripomienkou kedysi vyhľadávanej kráľovskej pohraničnej pevnosti.
Za čias Uhorského kráľovstva bola práve časť Záhorskej nížiny spolu s masívom Malých Karpát považovaná za dôležité hraničné pásmo. V 13. storočí sa táto oblasť začala postupne osídľovať. Dobrú strategickú polohu videl aj Detrich, syn bratislavského richtára Kunta, ktorý na vysokej skale postavil opevnené sídlo. Aj preto sa Plavecký hrad zozačiatku nazýval Detrichov kameň.
Existuje tiež zmienka o tom, že v 14. storočí Plavecký hrad vlastnil Matúš Čák. Po jeho smrti prešiel do rúk cisára Žigmunda, Stibora zo Stiboríc, ale aj Szerédyovci a mnoho ďalších významných rodov. Keď v 17. storočí pripadol Pálffyovcom, najprv sa s vervou pustili do jeho obnovy. Keď však hrad bol počas bojov v roku 1707 značne poškodený, nikto viac nepovažoval za potrebné doň investovať. Hrad začal chátrať.
Plavecký hrad a zaujímavosti
Názov Plavecký hrad údajne získal podľa strážnej posádky Plavcov, ktorá isté obdobie chránila pohraničie. Plavci, alebo tiež Polovci, boli kočovný kmeň, ktorý sa v tejto oblasti usadil po tatárskom vyčíňaní.
Jedným z majiteľov hradu bol aj šľachtic Peter Bakič. Známy je svojím milostným románikom. Údajne vo svojom dobre opevnenom sídle ukrýval ženu jedného z uhorských veľmožov, ktorú uniesol. Za múrmi ju držal až do smrti jej manžela.
Vedeli ste o tom, že na Plaveckom hrade kedysi fungovala jedna z prvých tlačiarní na území dnešného Slovenska? V súčasnosti z hradu ostali iba ruiny. Pri svojej návšteve môžete obdivovať zachované múry, vežu a delostrelecké bašty.
Ako sa dostať na Plavecký hrad
Plavecký hrad je naším tipom na výlet aj z toho dôvodu, že je dostupný naozaj z každej strany. Dostanete sa sem autobusom alebo autom. Napríklad z Bratislavy trvá cesta k hradu cca 1 hodinu, z Trnavy 45 minút a zo Senice slabú polhodinu.
Kde zaparkovať?
Najlepšia, najrýchlejšia a najkratšia túra na Plavecký hrad je z Plaveckého podhradia. A práve tu, na konci obce je k dispozícii parkovisko.
Plavecký hrad – trasa
Ak sa rozhodnete pre túru na Plavecký hrad z Plaveckého podhradia, začínate práve na parkovisku pod hradom. Viesť vás bude modrá turistická cestička. Výstup nie je náročný, počítajte však s mierne strmým terénom. 30 minútová prechádza a ste na hrade. Táto trasa je výborná aj pre výstup s deťmi.
Výstup je možný aj z Plaveckého Mikuláša. Povedie vás náučný chodník Plavecký kras. Táto trasa sa nesie v znamení žltej a modrej značky. Môžete si pozrieť aj peknú vyhliadku Báborská. Túra trvá približne 90 minút.
Plavecký hrad – otváracie hodiny
Turistiku na Plavecký hrad si môžete užiť celoročne. Zrúcanina je voľne prístupná verejnosti, chce to len chuť a dobrú náladu.
Kam v okolí Plaveckého hradu?
Čo vás čaká v okolí zrúcaniny Plaveckého hradu? Neďaleko hradu je Plavecká jaskyňa, ktorá je však sprístupnená len príležitostne. Odporúčame vystihnúť „Deň otvorených dverí“, ktorý sa zvyčajne koná v zime na prelome rokov. Súčasťou spomínaného náučného chodníka je ďalšia jaskyňa, tentokrát Deravá Skala, ktorá je tiež významným archeologickým náleziskom.
Zájdite si na rozhľadňu Vápenná, ktorá stojí na treťom najvyššom vrchu v Malých Karpatoch. Ponúka nádherné výhľady na Pezinské Karpaty, Borskú nížinu, Podunajskú pahorkatinu aj pohorie Tribeč. Neďaleko je vodná nádrž Kuchyňa so známou Bobrou Hrádzou – ideálna na rodinný výlet, na ktorom si urobíte perfektné rodinné fotografie.
Kúsok ďalej od Plaveckého hradu stojí zrúcanina Ostrý kameň, odtiaľ sa po červenej turistickej ceste môžete dostať na najvyšší vrch Malých Karpát Záruby. Potom je to už iba na skok na nádherný Smolenický zámok. Kúsok ďalej sa môžete zastaviť na hrade Červený kameň.
Zdroj: Dreamstime