Traja jazdci – raj pre skalolezcov

Traja Jazdci - Modra

Traja jazdci, Modrá – popis atrakcie

Traja jazdci – hoci to znie tak romanticky, romantiku v tom veľmi nehľadajte. Určite nejde o troch skamenených jazdcov, na ktorých bola uvrhnutá kliatba. Aj keď, trochu čara by ste na týchto skalných bralách vidieť mohli. Kúzelné je ich sfarbenie. Kremencové skalné masívy sú sfarbené do svetlosivej, miestami ich zdobí ružová.

Ukryté sú pod vrchom Homoľa v pohorí Malé Karpaty. Ak sa ocitnete v turisticky obľúbenom regióne Zochová chata, toto miesto si nenechajte ujsť. Alebo sa vyberte rovno sem, za tie výhľady to stojí. Skaly sú však strmé, preto je obozretnosť na mieste. 

Skaly vznikli prirodzene, tzv. vrásnením, ktoré zdvihlo celú oblasť do výšky. Skaly sa veľmi nemali kam pohnúť, preto sa tlačili dohora. 

Traja jazdci – lezenie aj turistika

Traja jazdci sú obľúbenou atrakciou pre milovníkov skalolezectva. Adrenalínový zážitok ponúkajú dve z troch brál, prvý z nich je na lezenie príliš nízky. Horolezci tu môže absolvovať niekoľko cvičných ciest, v súčasnosti ich je približne 27. Cesty sú označené nápisom na skale, kde sa dozviete aj stupeň obťažnosti.

Turisti si užijú nádhernú vyhliadku. Zo severnej strany sa dá dostať až na vrchol, a to nepotrebujete žiadne lezecké vybavenie, zato potrebujete poriadnu dávku obozretnosti. Odpočinúť si môžete v tieni brál a stromov, alebo na laviciach pri drevených stoloch, ktoré sa nachádzajú na turistickom rázcestí. K dispozícii je aj verejné ohnisko, takže príjemnú prechádzku môžete spojiť s ešte príjemnejším opekaním špekáčikov či slaninky.

Traja Jazdci

Ako ku bralám Traja jazdci

Obľúbená turistická trasa vedie priamo od Zochovej chaty. Nasmerujte si to po červenej a modrej značke na vrchol Veľká Homoľa. Bralá Traja jazdci nájdete asi 300 m nad vrcholom Homole. Ide o príjemnú trasu s miernym stúpaním, ktorá trvá približne 45 minút.

Z Pezinka vedie modrá a červená turistická značka cez Čiernu vodu, Solcáre a Široké. A čo z Modry? Ako inak, ak nie po modrom turistickom chodníku. Približne dvojhodinová túra vás prevedie okolo rozhľadne Veľká Homoľa.

Parkovanie a autobusová doprava

Ak si za štartovací bod zvolíte Zochovú chatu, viete sa sem dostať aj autobusovou dopravou. Autobus vás dovezie tak z Modry, ako aj z Pezinka.

Samozrejme, oveľa pohodlnejšie je to autom, najmä, ak prichádzate z väčšej diaľky. Auto potom môžete odparkovať na parkovisku priamo pri Zochovej chate 

traja jazdci modra a okolie

Kam v okolí?

Iba na skok od Zochovej chaty sa k nebu týčia Tisove skaly, čo je súbor rôznych skalných útvarov. Milovníci zimných športov si kopec zábavy užijú v lyžiarskom stredisku Zochova chata, ktoré ponúka 4 zjazdovky alebo v neďalekom stredisku Pezinská Baba. V okolí Pezinka sa môžete vyšplhať na vrch Čmeľok alebo Čertov kopec. 

V Modre zavítajte do Múzea slovenskej keramickej plastiky alebo navštívte pamätný dom Ľudovíta Štúra.

Ak vás lezenie na Troch jazdcov omrzelo, skúste Čertove zuby na západnej strane vrchu Kukla. V neďalekom okolí na vás čaká tiež rozhľadňa Kukla, hrad Červený kameň alebo kaštieľ Budmerice. V Častej sa prejdite po kalvárii.

Zdroj: Dreamstime, jana._.mac

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *