Vyhliadková veža Bojnice – Čajka v oblakoch

cajka v oblakoch - vyhliadkova veza bojnice

Bojnice rozhľadňa – obľúbená turistická atrakcia

Keď sa povie Bojnice, rodičia detí si spomenú na ZOO Bojnice, kde ich ratolesti mohli konečne vidieť živého maca či slona. Romantické duše sa razom ocitnú v rozprávkovom Bojnickom zámku. Bojnice a okolie ponúkajú nespočetné množstvo atrakcií, no nezameniteľná je vyhliadková veža, ktorá sa týči nad mestom.

Bojnická rozhľadňa Čajka bola turistom sprístupnená v roku 2018, a to vďaka investorovi, ktorým sú Kúpele Bojnice. Stabilitu zabezpečuje pevná oceľová konštrukcia, ktorá je vypletená drevom. Čajka v oblakoch v číslach? Približne 500 m3 reziva a fošní, postavená je v nadmorskej výške 500 m, dĺžka chodníka je 550 m, chodník je široký 2,5 m, fošne sú hrubé 8 cm, výška veže je 30 m so 6 % stúpaním, rozlieha sa na ploche s rozmerom cca 1000 m2.

Piatimi krivolakými poschodiami sa dostanete na vyhliadkovú plošinu. Prístup je bezbariérový, vhodný aj pre rodiny s kočíkmi a invalidné vozíky. Na plošine sa pred vami otvorí nádherná príroda Malej Magury. Výhľad máte aj na Bojnický zámok a na Prievidzu, dokonca aj na Kremnické vrchy a kopec Kľak

Čajka v oblakoch – zaujímavosti

Ako inak by sa mala menovať stavba, ktorá sa takmer dotýka neba? Pri pohľade zo zeme vyzerá nezaujímavo, ako konštrukcia s množstvom zákrut. Panoramatický pohľad zhora však odhaľuje čajku. Pod návrh stavby sa podpísal arch. Zdeněk Fránek.

Predlohou bojnickej vyhliadkovej veže bola česká veža „Stezka v oblacích“, ktorá stojí na Dolnej Morave pod Králickým Sněžníkom na hrebeni Slamník. 

Súčasťou veže je aj tobogan, s ktorým sa tí odvážnejší môžu spustiť nadol za poplatok 1 €. Deti zas milujú sieťový rukáv z lán umiestnení vo vrchnej časti. Súčasťou areálu je aj lanová dráha Tazánia, 3D bludisko, lezecká stena, detské ihrisko s trampolínami a preliezkami. Blízko veže dokonca vyrástla Šmolko dedinka, ktorá je sprístupnená bezplatne.

Vyhliadkova veza Bojnice

Vyhliadka Bojnice – trasa

Ak vás láka najmä výstup na vežu a nechcete sa zdržiavať, svoju túru začnite priamo od autocampingu v Bojniciach. Parkovisko je od veže vzdialené iba 10 minút.

Ak vyrazíte z Hurbanovho námestia v Bojniciach, užijete si peknú 40 minútovú prechádzku. Trasa vedie čiastočne po žltej turistickej ceste a po asfaltovom chodníku.

Vláčikom na výlet... na vyhliadkovú vežu Čajka v oblakoch

Rodinný výlet s deťmi môžete odštartovať aj v Bojnických kúpeľoch. Od kúpaliska Čajka premáva vláčik s vozňami. Kúpeľný expres vás vyvezie priamo hore až k vyhliadkovej veže. Môžete si kúpiť jednosmerný alebo obojsmerný lístok.

Čajka v oblakoch, Bojnice – otváracie hodiny a cenník

Vyhliadková veža je prístupná celoročne. Ak sa vám zachce ísť v strede týždňa, nech sa páči. Alebo si naplánujte víkendový výlet. Veže je otvorená od 10:00 do 18:00 hod. Konkrétne časy sú tieto :

  • Od Septembra po Apríl: od 11:00 – 16:00 (vrátane víkendov a sviatkov)
  • Od Mája po Jún: od 10:00 – 17:00 (vrátane víkendov a sviatkov)
  • Od Júla po August: od 8:00 – 20:00

Cenník na bojnickú vyhliadku nájdete na oficiálnej stránke veže. Zľavu na vstupné majú deti a ľudia so zdravotným znevýhodnením. Tu nájdete aj poplatky na vláčik Kúpeľný expres. V čase písania článku sa cena pohybovala 11€ pre dospelého a 9€ pre dieťa od 4-15 rokov.

Kde zaparkovať pri návšteve Čajky Bojnice

Autom môžete zaparkovať na novovybudovanom autokempingu v Bojniciach

O niečo menšie parkovisko je priamo pod vyhliadkovou vežou.

Ak si spojíte výstup na rozhľadňu s návštevou zoologickej záhrady alebo Bojnického zámku, k dispozícii máte veľké platené parkovisko na Kúpeľnej ulici.

Do Bojníc vás dopraví aj autobus. Vystúpiť môžete priamo pri autokempingu alebo na bojnickom námestí. Najbližšia železničná stanica sa nachádza v Prievidzi, ktorá je vzdialená iba 3 km od Bojníc.

Kam v okolí?

Už sme spomenuli ZOO Bojnice a Bojnický zámok. Okrem kúpaliska Čajka sa môžete ísť okúpať do kúpeľov Bojnice. Nenechajte si ujsť Zrkadlové bludisko a Múzeum praveku v Prepoštskej jaskyni. 

Príďte sa nadýchať čerstvého vzduchu. Prístupný vám je náučný chodník Bojnice/Dubnica – Hradište alebo Náučný chodník Chrenovec-Brusno a Brusnianske gule, v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen. Mnohých rekreantov láka tiež priehrada Kanianka a priehrada Nitrianske Rudno. V zimných mesiacoch máte k dispozícii Lyžiarske stredisko Cígeľ.  

Zdroj: FB: Vyhliadková veža Bojnice

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *