Tomášovský výhľad - najkrajší výhľad v Slovenskom raji

Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad - základné info

Tomášovský výhľad je jednou z najkrajších atrakcií Slovenského raja. Tento skalný útvar sa týči nad riekou Hornád a ponúka nádherný výhľad na Prielom Hornádu, doliny Bieleho Potoka a pri dobrej viditeľnosti aj na štíty Vysokých Tatier.

Výstup na Tomášovský výhľad je nenáročný, túra je vhodná pre rodiny s deťmi (šmýka sa tam, takže určite nie pre maličké detičky) aj seniorov. Pri okraji skaly sa pohybujete veľmi opatrne a radšej nechoďte príliš blízko.

Trasy na Tomášovský výhľad

Existujú dve hlavné turistické trasy na Tomášovský výhľad, ktoré sú krátke a nenáročné.

Výstup zo Spišských Tomášoviec

Trasa začína v dedinke Spišské Tomášovce a pokračuje po zelenej značke. Cesta trvá približne 3/4 hodiny.

Túra z Čingova

Táto trasa vás zavedie po žltej značke z Čingova alebo Ďurkovca. Výstup trvá menej ako hodinu.

Turistická trasa na Tomášovský výhľad

Tomášovský výhľad - lezenie

Tomášovský výhľad sa využíva aj ako cvičný horolezecký terén – ako jedno z mála miest v Slovenskom raji. Skalné steny sú opatrené oceľovými skobami pre horolezcov.

Cyklotrasy Slovenský raj

Ak preferujete jazdu na bicykli v okolí Tomášovského výhľadu – na samotný výhľad sa dostanete po žltej cyklotrase z obce Spišské Tomášovce, nájdete aj zaujímavé cyklotrasy:

 • Lesnický okruh: MTB okruh zo Spišských Tomášoviec cez Smižanskú Poľanu a Lesnicu, Bikšovu lúku, Smižany a späť. Možno ho predĺžiť o prechod Čertovou dolinou.
  • Krátka verzia: 15,4 km s 338 m prevýšenia
  • Náročnejšia verzia (cez Čertovu dolinu): 35,4 km s 760 m prevýšením
 • MTB výstup na Kláštorisko: Spišské Tomášovce, Hrabušice, Kláštorisko – 22,2 km s 490 m prevýšením
 • MTB Glacká cesta: Prechod Slovenského raja Glackou cestou z Hrabušíc na Dedinky Palcmanská Maša. Pozor, pri tejto trase skončíte na úplne opačnom konci Slovenského raja. Treba riešiť odvoz.

Tomášovský výhľad v zime

V zime je Tomášovský výhľad prístupný, avšak treba dbať na zvýšenú opatrnosť a kontrolovať aktuálne poveternostné podmienky a informácie o prístupnosti trás.

Tomášovský výhľad - ako sa sem dostať?

Ak sa chcete dostať na Tomášovský výhľad vlakom, tak odporúčame z vlakovej stanice Spišské Tomášovce – len osobné vlaky alebo rýchlikom do Popradu alebo do Spišskej Novej Vsi. A odtiaľto už môžete využiť autobus na prepravu na Čingov.

Kde parkovať?

Ak plánujete cestu autom na Tomášovský výhľad, môžete svoje vozidlo nechať na platenom parkovisku na Čingove alebo na Ďurkovci. Počas letnej turistickej sezóny sa tu účtuje malý poplatok za parkovanie. Alternatívou je parkovanie pri vlakovej stanici Spišské Tomášovce, odkiaľ je možné pokračovať pešo alebo využiť služby SAD na prepravu na Čingov.

Ako sa dostať na Tomášovský výhľad autom

Ak sa chcete dostať na Tomášovský výhľad autom, môžete zaparkovať na platenom parkovisku na Čingove alebo na Ďurkovci. Počas letnej turistickej sezóny je parkovanie spoplatnené.

Okolie Tomášovského výhľadu

V blízkosti Tomášovského výhľadu sa nachádza množstvo zaujímavých miest, ktoré si môžete užiť pri vašej návšteve. Tu je niekoľko tipov na výlety v okolí:

 1. Zejmarská roklina – úchvatná roklina, ktorá ponúka nádherné vodopády a strmé skalné steny. Túra touto roklinou je zážitok, ktorý si nesmiete nechať ujsť.
 2. Palcmanská Maša – obľúbená rekreačná oblasť s nádhernou vodnou nádržou a možnosťami na rôzne vodné športy. V okolí nádrže nájdete aj turistické chodníky, cyklotrasy a miesta na piknik.
 3. Roklina Kyseľ – fascinujúca a tajomná roklina s bohatou históriou a prírodnými krásami. Prechod roklinou je náročnejší, ale odmení vás úžasnými výhľadmi a nezabudnuteľnými zážitkami.
 4. Sokolia dolina – jedna z najkrajších dolín v Slovenskom raji s impozantnými skalnými útvarmi a prekrásnou prírodou. Túra touto dolinou je zárukou neopakovateľného dobrodružstva.
 5. Tomášovská Belá – krásna roklina s množstvom prírodných zaujímavostí.
 6. Ďalej určite stojí za zmienku – Prielom Hornádu, Roklina Suchá Belá, Roklina Piecky, Kláštorská roklina alebo Ferrata HZS Kyseľ.
Tomášovský výhľad v národnom parku
Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *