Manínska Tiesňava: Náučný chodník, trasa a parkovanie

Naučny chodník Manínska Tiesňava

Manínska Tiesňava zaujímavosti

Manínska Tiesňava, jedna z najkrajších a najvzácnejších tiesňav a roklín na Hornom Považí, sa nachádza neďaleko Považskej Teplej. Táto fascinujúca prírodná rezervácia ponúka nezabudnuteľný zážitok turistom, cyklistom a horolezcom.

História a zaujímavosti Manínskej Tiesňavy

Ešte pred cca 110 rokmi vyzerala Manínska Tiesňava úplne inak, pretože skaly neboli ešte tak obrastené, ako vidieť na fotografiách. V roku 1967 bola tiesňava vyhlásená za Štátnu prírodnú rezerváciu Manínska úžina, čo prispelo k zachovaniu vzácnych vápencových skál.

Ako sa dostať do Manínskej Tiesňavy

Medzi lokalitami Považská Teplá a Záskalie sa rozprestiera údolie Manínska Tiesňava. Touto oblasťou vedie cesta a edukačný chodník, umožňujúci návštevníkom obdivovať najúchvatnejšie pohľady. Trasa z Autokempingu až po začiatok obce Záskalie, ktorá prechádza priamo cez toto údolie, je pomerne krátka, len 1,3 km a jej prejdenie zvyčajne nezaberie viac ako pol hodiny.

Manínska tiesňava

Náučný chodník Manínska Tiesňava

Okružný Náučný chodník vedie cez Manínsku roklinu, začínajúc a končiac v Autocampe. Cesta pokračuje cez Veľký Manín, Vápencovú jaskyňu až po odbočku na Partizánsku jaskyňu

Následne sa dostanete pod Veľký Manín, do oblasti Záskalie a nakoniec do Manínskej tiesňavy. Celkový čas prejdenia tohto okruhu je približne 4 hodiny s prevýšením 533 metrov. Celý chodník je vyznačený zelenou značkou, ktorá označuje náučný chodník.

Kostolecká a Manínska Tiesňava

Smerom nahor proti prúdu Manínskeho potoka sa o niečo ďalej nachádza Kostolecká tiesňava. Kostolecká tiesňava je menším súrodencom Manínskej Tiesňavy a jej návšteva stojí za to, ak máte radi tichšie a menej navštevované miesta.

Turistika a cykloturistika

Manínska Tiesňava a jej okolie ponúka mnoho možností na turistiku a cykloturistiku. Okrem náučného chodníka Manínska Tiesňava sú tu aj iné zaujímavé trasy, napríklad trasa k Vápencovej jaskyni, Partizánskej jaskyni alebo na vrchol Veľkého Manína.

Cyklotrasa Manínska Tiesňava je vhodná pre rodiny s deťmi, pretože väčšinu trasy vedie po rovine. Celková dĺžka trasy je približne 10 km a trvá asi 1 hodinu jazdy na bicykli.

Horolezecké terény a aktivity

V Manínskej Tiesňave sa nachádza niekoľko horolezeckých terénov, ktoré sú vhodné pre začiatočníkov aj pokročilých lezcov. Skalné steny sú vysoké až 300 metrov a ponúkajú širokú škálu lezeckých ciest rôznej obtiažnosti.

Manínska tiesnava okoli

Kde zaparkovať?

Ak idete autom, odporúčame parkovisko pri obci Záskalie – kúsok vedľa cesty. Ak by nebolo voľné, tak ešte je tu možnosť použiť parkovisko pred campingom v Manínskej tiesňave. 

Ak sa rozhodne ísť autobusom, tak najbližšie autobusové zastávky majú názov – Považská Teplá – autocamp alebo Záskalie Bazália.

Manínska tiesňava - Ubytovanie a kemping

Najbližším kempom je Autocamp Manínska Tiesňava, ktorý ponúka priestor pre stany, karavany a chaty na prenájom. V Považskej Bystrici a okolitých obciach nájdete aj ďalšie ubytovacie zariadenia, ako sú penzióny a hotely.

Manínska Tiesňava s deťmi

Pre deti je návšteva Manínskej Tiesňavy zaujímavá a vzdelávacia. Okrem turistiky a cykloturistiky môžu deti objavovať prírodné krásy, skúmať jaskyne a pozorovať vzácne rastliny a živočíchy.

Kam v okolí?

V okolí Manínskej tiesňavy môžete navštíviť niekoľko zaujímavých miest. Medzi ne patrí:

  1. Hrad Lietava: Tento historický hrad je obľúbenou destináciou pre turistov a ponúka úchvatné výhľady na okolitú krajinu.

  2. Hrad Súľov: Ďalší hrad v oblasti, ktorý je rovnako atraktívny a ponúka jedinečnú atmosféru a výhľady.

  3. Súľovské skaly: Toto prírodné územie je ideálne pre milovníkov prírody a turistiky. Ponúka množstvo turistických trás a úchvatné scenérie.

  4. V neposlednom rade odporúčame aj Považský hrad alebo rozhľadňa Bytča-Hrabové.

Zdroj: dreamstime, shutterstock

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *