Slavín - pamätník v Bratislave - Ako sa sem dostať?

Pamatnik Slavin

Slavín - pamätník s históriou

Pamätník Slavín je významným miestom v Bratislave, ktoré slúži ako miesto pamiatky a uctenia na slovenských vojakov, ktorí zomreli pri bojoch za oslobodenie krajiny v 20. storočí. 

Nachádza sa na vrchu Koliba a bol vybudovaný v rokoch 1957 až 1960. Pamätník tvorí obrovská socha Matky s dieťaťom, ktorá symbolizuje materskú lásku a ochranu, a množstvo menších pamätníkov a pamätných značiek. Celý areál pamätníka bol navrhnutý a vytvorený mnohými významnými slovenskými umelcami a architektmi, ktorí sa podieľali na výstavbe tohto významného miesta. Pamätník Slavín slúži ako dôležitá časť bratislavského kultúrneho a historického dedičstva a každoročne sa tu konajú slávnostné podujatia ku Dňu víťazstva nad fašizmom a iným významným dátumom.

Z pamätníka Slavín je krásny výhľad na Bratislavský hrad a celé historické centrum Bratislavy. Tento výhľad je jedným z najkrajších v meste a každoročne pritiahne množstvo turistov a návštevníkov. Okrem výhľadu na Bratislavský hrad je možné vidieť aj mnohé iné významné budovy a pamiatky v okolí, ako napríklad Michalskú bránu, Veľvyslanectvo USA, alebo Národné tenisové centrum. Preto je Pamätník Slavín často navštevovaný nielen ako miesto pamiatky, ale aj ako výletné miesto s nádherným výhľadom na mesto.

Ako sa dostať na Slavín?

Slavín sa nachádza na návrší v bratislavskej mestskej časti Staré Mesto. Existuje niekoľko spôsobov, ako sa na Slavín dostať:

 1. Pešo – Slavín sa dá dosiahnuť pešo z rôznych častí mesta. Najčastejšie sa k nemu vychádza zo smeru z Hlavnej stanice, alebo z centra mesta.

 2. Mestskou hromadnou dopravou – od centra mesta jazdí na Slavín autobus č. 147 s konečnou zastávkou Slavín.

 3. Vlastným autom – priamo pri Pamätníku Slavín sa nachádza parkovisko, kde je možné zaparkovať vlastné auto. Parkovisko je však často preplnené, najmä v letných mesiacoch, a preto je lepšie využiť inú možnosť dopravy.

 4. Turistickým autobusom – v letných mesiacoch jazdia turistické autobusy z centra mesta, ktoré zastavia aj pri Pamätníku Slavín.

 5. Taxíkom – na Slavín sa dá dostať aj taxíkom, ktorý vás zvezme až k parkovisku pri Pamätníku.

Z hlavnej stanice Bratislava sa môžete dostať na Slavín peši. Najskôr sa vydáte po ulici Račianska smerom k západu. Prejdete popod železničný most a pokračujte cez Žilinskú ulicu. Odbočte vpravo na ulicu 29. augusta a pokračujte cez námestie SNP a po ulici Palisády, ktorá vás zavedie až na vrch Slavín. Celá trasa môže trvať približne 40 až 50 minút. Väčšina cesty prebieha po chodníkoch a vozovkách, takže buďte opatrný.

Ďalšou z možností je ísť po ceste cez Horský park. Z hlavnej stanice sa dá ísť po ulici Šancová smerom na východ a potom pokračovať cez park až na vrchol Slavína. Táto cesta má však o niečo viac prevýšenia a trvá asi 45 minút až 1 hodinu.

Inou možnosťou je ísť cez Námestie slobody a ulicu Hodžovo námestie a potom pokračovať po Štefánikovej ulici až na vrchol Slavína. Táto cesta je trochu kratšia ako cesta cez Horský park, ale tiež má značné prevýšenie a trvá asi 30 – 40 minút.

Kde zaparkovať?

Parkovanie v blízkosti Slavína je veľmi obmedzené. Najlepšou možnosťou je nechať auto v niektorej z platených garáží v centre mesta, napríklad v garáži na Námestí SNP alebo v Eurovei. Odtiaľ sa môžete dostať na Slavín peši, alebo použiť verejnú dopravu.

Najlepšou možnosťou, ako sa dostať na Slavín MHD, je využiť autobusovú linku číslo 147, ktorá premáva zo stanice Nové SND (v blízkosti hlavnej stanice) a zastavuje priamo pri Slavíne. Nástupište autobusu sa nachádza na ulici Hodžovo námestie (v smere od hlavnej stanice).

Dá sa parkovať priamo pred vstupom na ulici „Na Slavíne“ – avšak tam býva zväčša plno a treba sa na to pripraviť. 

mapa vojenskeho cintorína a pamatnika Slavin

Otváracie hodiny a vstupné

Pamätník Slavín je voľne prístupný verejnosti a nie sú tam žiadne vstupné poplatky. Nie sú stanovené ani žiadne oficiálne otváracie hodiny, pretože ide o vonkajšiu pamiatku, ktorá je prístupná počas celého dňa a noci.

Kam na výlet v okolí?

V blízkosti pamätníka Slavín sa nachádza viacero miest, ktoré stojí za návštevu:

 1. Bratislavský hrad – symbol hlavného mesta, ktorý sa nachádza asi 3 km od Slavína. Na vrchol hradu sa môžete dostať peši alebo aj verejnou dopravou.

 2. Staré Mesto – historické centrum Bratislavy s množstvom pamiatok, galérií, reštaurácií a kaviarní. Z pamiatok určite stojí za to navštíviť Michalskú bránu, Bratislavskú radnicu a St. Michaelova brána.

 3. Horský park Kamzík – obľúbený výletný cieľ Bratislavčanov, ktorý sa nachádza asi 5 km od Slavína. Kamzík ponúka pekné výhľady na mesto a okolie a na vrchole sa nachádza rozhľadňa.

 4. Devínska kobyla – národná prírodná rezervácia s krásnym výhľadom na Dunaj a Rakúsko. Nachádza sa asi 10 km od Slavína a ponúka možnosť prechádzok a turistiky.

 5. Sad Janka Kráľa – najväčší mestský park v Bratislave, ktorý sa nachádza asi 4 km od Slavína. Sad ponúka množstvo zelene, cyklistické a bežecké trate a rôzne kultúrne podujatia.

 6. V blízkosti Bratislavy sú tiež ďalšie atrakcie, ako napríklad hrad Devín, ktorý sa nachádza na kopci nad Dunajom, alebo Sandberg, z ktorého sa ponúka nádherný výhľad na Dunaj a okolité kopce. Galéria Danubiana, ktorá sa nachádza na ostrove Čunovo v Dunajskom parku, je tiež populárnou atrakciou, ktorá ponúka moderné umenie a krásnu prírodu.

   
vojensky cintorin slavin

Zdroj: https://www.youtube.com/watch?v=eVUq_YafHXw

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *