Bratislavský hrad – hrad s jednou vežou

hrad Bratislava

Bratislavský hrad s bohatou históriou

Základy majestátneho Bratislavského hradu, ozdoby nášho hlavného mesta, vyrástli na hradnom kopci v 10. storočí. Pre svoju perfektnú strategickú polohu bol roky napádaný Keltmi, Rimanmi, Germánmi, Slovanmi aj Maďarmi.

Do 13. storočia mal aj cirkevný charakter. Vydávali a overovali sa tu listiny. V roku 1811 zachvátil hrad veľký požiar, z hradu napokon ostala ruina. 150 rokov to bola iba zrúcanina a uvažovalo sa nad jej úplnou likvidáciou. Hrad chátral až do roku 1953, kedy sa začala jeho rekonštrukcia, ktorá ho zmenila na barokovú rezidenciu s elegantnými francúzskymi záhradami

Jedným z najvýznamnejších rodov boli určite Pálffyovci. S hradom sa spája aj Mária Terézia a jej dcéra Mária Kristína, ktorá s manželom miestodržiteľom Albertom začala zhromažďovať umelecké diela. Tie sa neskôr stali základom známej viedenskej galérie Albertina. Ak by ste o histórii bratislavského hradu chceli vedieť viac, určite navštívte Historické múzeum SNM, ktoré sídli priamo na hrade.

V priestoroch hradu sa pravidelne konajú zaujímavé výstavy a významné podujatia. V článku nájdete informácie o otváracích hodinách, vstupnom a parkovaní. Prezrite si viac detailov o klenote Bratislavy

Navyše, táto kultúrna atrakcia je skvelým miestom pre rodinné výlety a ponúka množstvo zábavy a vzdelávania. Okrem výstav si môžete pozrieť aj trvalé expozície a pamiatky, ktoré dokonale ilustrujú históriu a kultúru mesta. Uistite sa, že si naplánujete dostatok času na prechádzku okolo tejto krásnej budovy a užite si nezabudnuteľný zážitok.

Zaujímavosti o Bratislavskom hrade

Vedeli ste, že bratislavský hrad má v skutočnosti iba jednu funkčnú vežu? Ku korunnej veži boli neskôr pristavané ďalšie tri vežičky, aby hrad pripomínal prevrátený stôl. Hradný vrch v sebe ukrýva viacero tunelov a štôlní. Kedysi tu bol rozsiahly systém chodieb, dokonca aj vínna pivnica a nočný klub. Dnes v 800 m dlhom tuneli premávajú električky.

Hrad je perfektným námetom na mince a bankovky. V súčasnosti ho môžeme vidieť na 10, 20 a 50 centovej minci. V minulosti bol vyobrazený na 500-korunovej bankovke. A naopak, z hradu zas môžete vidieť rakúske Alpy, ktoré sú od Bratislavy vzdialené cca 100 km.

Baroková záhrada

Baroková záhrada v areáli Bratislavského hradu patrí medzi najkrajšie záhrady na Slovensku a je skvelým miestom na oddych a relaxáciu. Táto záhrada je považovaná za významný kultúrny pamiatkový objekt, ktorý sa vyznačuje krásnymi fontánami, sochami a vzácnymi rastlinami. 

Jej návšteva ponúka nezabudnuteľné zážitky a prechádzku históriou a kultúrou nášho hlavného mesta. Baroková záhrada je miestom, kde môžete stráviť príjemné chvíle s rodinou či priateľmi, ale aj sami so sebou, a vychutnať si pohľad na krásu kvitnúcich záhonov a príjemnú atmosféru tohto miesta.

Klenotnica

Taktiež tento objekt nájdeme na Bratislavskom hrade. V jej expozícií sú vystavené rôzne predmety používané pri stolovaní  – zachované zo Slovenska a Nemecka.

Korunná veža

Korunná veža na Bratislavskom hrade je historickou pamiatkou, ktorú určite musíte navštíviť. Je to najstaršia časť hradu, postavená ako obranná veža v 13. storočí

Jej názov pochádza od uhorských korunovačných klenotov, ktoré boli tu niekoľkokrát uschované. Počas návštevy múzea môžete vyjsť až na vrchol veže a vychutnať si úchvatný výhľad na celé mesto. Veža je skvelým miestom pre tých, ktorí sa zaujímajú o históriu a kultúru, ale aj pre tých, ktorí hľadajú nové zážitky a nevšednú atmosféru.

Ako sa dostať na Bratislavský hrad

Málokto, koho zaveje do Bratislavy, obíde bratislavský hrad. Preto aj doprava je prispôsobená tak, aby ste sa k hradu ľahko dostali. Či už vystúpite na hlavnej vlakovej stanici alebo na autobusovej stanici, určite choďte MHD

Z vlakovej stanice odporúčame linku Hlavná stanica – Zochova, ktorá vás dopraví priamo pod hrad. Potom vás čaká približne 500 m stúpanie do kopca k hradu. Podobne je to aj vtedy, keď nastúpite na MHD na autobusovej stanici. Po vystúpení z linky Autobusová stanica – Most SNP si užijete cca 400 m prechádzku k hradu.

Otváracie hodiny a vstupné

Pri vstupe do bratislavského hradu sa platí vstupné stanovené v cenníku,  pričom vstupné závisí od toho, či prichádzate ako skupina alebo jednotlivec. Zľavu zo vstupného majú deti, študenti a seniori. Za poplatok môžete využiť aj služby lektora.

A kedy na bratislavský hrad? Otváracie hodiny nájdete na stránke bratislavského hradu. Ten je otvorený 6 dni v týždni, okrem pondelka, a to po celý rok. 

Ako je to s parkovaním?

Na bratislavský hrad sa dostanete takmer z každej strany. Najbližšie parkovisko je podzemné parkovisko na ulici Palisády, ktoré je v tesnej blízkosti hradu. 

Zaparkovať môžete aj na okraji Zámockej cesty, odkiaľ vás čaká krátka prechádzka až k Žigmundovej bráne.

Bratislavský hrad

Kam v okolí hradu?

Už samotná návšteva bratislavského hradu je veľkolepý zážitok. Určite nesmiete vynechať záhradu bratislavského hradu, nenechajte si ujsť ani výstavu na hrade, ale aj rôzne slávnosti a podujatia na nádvorí. Výlet na bratislavský hrad môžete spojiť s návštevou pamätníka Slavín alebo hradu Devín, ktorý je vzdialený iba 10 km od bratislavského hradu. Určite neobíďte ani Dóm sv. Martina, primaciálny palác a Grasalkovičov palác.

Tých najmenších bude baviť ZOO Bratislava alebo kúpanie na neďalekých Zlatých pieskoch. Ak vás to ťahá do prírody, potom určite turistika na Kamzík, bratislavskú Kalváriu, kopec Dúbravská Hlavica alebo vrch Malá Baňa v Malých Karpatoch. V okolí Bratislavy sa tiež nachádza niekoľko rozhľadní, napríklad Veľká Hoľma a Kukla alebo hrad Biely Kameň.

Zobor výhlad v Nitre

Zdroj: Istockphoto

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *