Jánošíkove Diery - Nezabudnuteľný zážitok v srdci Malej Fatry

Jánošíkové diery

Jánošíkove diery - základné info

Jánošíkove Diery patria medzi najkrajšie turistické atrakcie na Slovensku. Nachádzajú sa v národnom parku Malá Fatra a ponúkajú prekrásne scenérie skalných útvarov a tiesňav v národnej prírodnej rezervácii Rozsutec. V tomto článku sa dozviete všetko, čo potrebujete vedieť – trasy, náročnosť, kde zaparkovať, či je turistika vhodná aj pre deti a mnoho ďalšieho.

Rozdeľujú sa na Dolné diery, Horné diery a Nové diery. Všetko sú priechodné a prístupné. Vybrať si môžete buď Malý, alebo Veľký okruh. Jedine čo si treba dať pozor je, že v zime môžu byť chodníky namrznuté, preto odporúčame mačky a paličky.

Poloha a prístup

Jánošíkove Diery sa nachádzajú v národnom parku Malá Fatra, priamo pri začiatku najznámejšieho a najobľúbenejšieho turistického chodníka, ktorý vedie cez tento úchvatný prírodný úkaz. V blízkosti sa nachádza aj Hotel Diery*, ktorý ponúka ubytovanie pre turistov, ktorí si chcú vychutnať túto oblasť na viac ako jeden deň.

Trasy a ich náročnosť

V Jánošíkových dierach sa nachádza niekoľko turistických trás, ktoré sú rozdelené do troch ucelených častí – Dolné, Horné a Nové Diery. Pre turistov sú pripravené nasledujúce trasy:

Jánošíkové diery - malý okruh

Malý okruh Jánošíkovymi Dierami – najobľúbenejší a najmenej náročný okruh, vhodný aj pre rodiny s deťmi a seniorov. Trvá približne 2-3 hodiny a prechádza cez Dolné a Nové Diery. Dĺžka trasy je 6 km.

Kompletná trasa je : Biely Potok – Ostrvné – Nové diery – Podžiar – Dolné diery – Ostrvné – Biely Potok.

Jánošíkové diery - veľký okruh

Veľký okruh – To najlepšie z Jánošíkových Dier (najväčší počet rebríkov a vodopádov) – pre pokročilejších turistov, trvá 4-5 hodín a ponúka výstup na Malý alebo Veľký Rozsutec.

Kompletná trasa je : Biely Potok – Ostrvné – Nové diery – Podžiar – Horné diery – Pod Pálenicou – Pod Tesnou Rizňou – Pod Tanečnicou – sedlo Medzirozsutce.

Janošíkove diery -biely potok

Jánošíkove Diery - Cenník a vstupné

Pri vstupe do Jánošíkových dier sa nevyberá vstupné, avšak pri hoteli Diery sa vyberá poplatok za parkovanie. Dobrovoľné príspevky a výťažok z predaja suvenírov slúžia na financovanie údržby a rozvoja turistických chodníkov v oblasti.

Jánošíkové diery - mapa

janosikove diery mapa

Zdrj: OZ Jánošíkove diery

Zaujímavosti a aktivity

Okrem prechádzok po turistických chodníkoch vás v Jánošíkových dierach čaká aj množstvo zaujímavostí a aktivít. Môžete sa tešiť na:

  • 20 prekrásnych vodopádov
  • Náučný chodník Diery, kde sa dozviete zaujímavé informácie o tejto oblasti
  • Technicky veľmi pekné lávky a rebríky
  • Úchvatné výhľady z Poludňových skál

Jánošíkove Diery s deťmi, so psom a v zime

Jánošíkove Diery sú vhodné aj pre návštevu s deťmi alebo so psom. Pre rodiny s menšími deťmi je ideálna trasa Malý okruh. Psov môžete vziať so sebou, avšak majte na pamäti, že v niektorých úsekoch sú rebríky a technické prekážky, ktoré by mohli byť pre psa náročné – za nás jednoznačne neodporúčame.

V zime sa môžete tešiť na zimnú trasu Jánošíkove Diery v zime, ktorá ponúka náročnosť strednej obtiažnosti a trvá 2-3 hodiny.

janosikove diery rebrik

Kde sa dá v blízkosti Jánošíkových dier ubytovať?

V blízkosti Jánošíkových dier sa nachádza Hotel Diery, ktorý ponúka ubytovanie pre turistov, ktorí si chcú vychutnať túto oblasť na viac ako jeden deň. V okolí je tiež možné nájsť ďalšie možnosti ubytovania v penziónoch a súkromných domoch.

Pokiaľ plánujete navštíviť Jánošíkove Diery, pripravte sa na nezabudnuteľný zážitok, ktorý vám ponúkne úchvatnú prírodu, rozmanité turistické trasy a mnoho zaujímavostí. Táto malebná oblasť Malé Fatry sa stala jednou z najobľúbenejších turistických destinácií na Slovensku a pravdepodobne sa stane aj jednou z vašich obľúbených.

Aktuálne informácie a webkamera

Pre aktuálne informácie a podmienky v Jánošíkových dierach sledujte miestne webové stránky a webkameru. Tam nájdete aj informácie o prípadných obmedzeniach a uzatvorených úsekoch.

Kde zaparkovať?

Najlepšie spravíte, ak zaparkujete priamo na parkovisku pred Hotelom Diery. Nezabúdajte však, že je spoplatnené. V prípade autobusovej dopravy je zastávka – Terchová, Biely Potok h. Diery.

Kam v okolí?

  1. Výlet na Veľký Rozsutec: Toto je jedna z najkrajších, ale aj najnáročnejších trás v Malej Fatre. Z vrcholu máte úchvatný výhľad na okolitú krajinu.

  2. Turistická trasa na Malý Rozsutec: Táto trasa je menej náročná ako trasa na Veľký Rozsutec, ale stále ponúka nádherné výhľady.

  3. Turistická trasa po hrebeni Malej Fatre: Táto trasa vás prevedie cez niekoľko vrcholov Malej Fatre, vrátane Veľkého Kriváňa. Je to dlhá a náročná trasa, ale výhľady určite stoja za to!

  4. Turistická trasa na Chleb: Táto menej náročná trasa vás prevedie cez krásne lesy až na vrchol Chlebu, odkiaľ je nádherný výhľad na okolité vrchy.

Tieto trasy sú len niektoré z mnohých možností, ktoré región Malá Fatra ponúka. Nezabudnite si vždy skontrolovať aktuálne podmienky a bezpečnostné pokyny pred začiatkom túry. Užite si to!

Zdroj: youtube.com

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *