Veľká Javorina - túra, trasy a webkamera

Veľká javorina

Veľká Javorina - základné info

Vrch Veľká Javorina sa nachádza na slovensko-moravskej hranici neďaleko Nového Mesta nad Váhom, pričom sa jedná o najvyšší vrch Bielych Karpát. Na jeho vrchole sa nachádza televízny a rozhlasový vysielač, vďaka ktorému je tento vrch známy a obľúbený u turistov. 

Okrem vysielača tu ale nájdete aj rozhľadňu Jelenec, z ktorej sa vám naskytnú krásne výhľady na okolie. Výhodou je, že vďaka webkamere môžete sledovať aktuálne počasie a dianie na Holubyho chate, ktorá je tesne pod vrcholom Veľkej Javoriny. 

Keď už spomíname Holubyho chatu, počas cesty hore alebo dole ju môžete pokojne navštíviť a oddýchnuť si pri dobrom jedle alebo nápoji. Zaujímavosťou je, že ide o jednu z najstarších horských chát na Slovensku. Chata je v prevádzke celý rok a okrem dobrého jedla ponúka aj pohodlné ubytovanie. 

Holubyho chata

Cyklotrasa na Veľkú Javorinu

Na Veľkú Javorinu je možné sa dostať aj po cyklotrase. Tá vedie zo Starej Turej až priamo na vrchol. Dĺžka cyklotrasy je 13 kilometrov s 710 metrovým prevýšením

Ako sa dostať na Veľkú Javorinu?

Na Veľkú Javorinu sa môžete dostať rôznymi turistickými cestami a chodníčkami. Medzi najznámejšie patrí náučný chodník z obce Lubina, no okrem neho môžete prejsť aj z Myjavy alebo Starej Turej. Určite odporúčame chodníček zo Starej Turej, ten je menej náročný a zvládne ho naozaj každý. Cesta trvá približne 3:30 hod s prevýšením 690 metrov

Otváracie hodiny Holubyho chaty

Holubyho chata je otvorená celoročne každý deň od 9:00 do 20:00 v pracovné dni a v nedeľu, v piatok a sobotu do 22:00. Reštaurácia je novozrekonštruovaná, pričom medzi špeciality patria Holubyho halušky, jelení guláš alebo domáce lievance s čučoriedkami. Chata disponuje aj turistickou ubytovňou, v ponuke nájdete 2, 3 a 4 lôžkové izby.

Kde môžem zaparkovať?

Na Holubyho chatu je možné dostať sa priamo autom po ceste, ktorá vedie na parkovisko pri chatu

Ako sa dostať verejnou dopravou na Veľkú Javorinu?

Pokiaľ cestujete vlakom, v Novom meste nad Váhom prestúpte na osobný vlak, ktorým sa dostanete do Starej Turej. Odtiaľ bez auta vedie cesta na vrchol len pešo.

V prípade cesty autobusom vám stačí, podobne ako pri vlaku, dostať sa do Starej Turej, odkiaľ prejdete po žltej značke na vrchol.

Veľká Javorina zblízka

Kam v okolí Veľkej Javoriny?

Jedným z najväčších lákadiel v okolí je určite Mohyla Milana Rastislava Štefánika na Bradle. Táto mohyla poteší ako starších, tak aj mladších návštevníkov a turistov. Okrem toho vám odporúčame navštíviť Rozprávkový dom v Jablonke, kde sa budete doslova cítiť ako v rozprávke. Ak máte radi hrady a zrúcaniny, navštívte hrad Vršatec alebo Branč, ktorých okolie si vás podmaní a očarí vás.

V okolí sa nachádza Čachtický hrad, ktorého návšteva sa môže zmeniť na skúmanie histórie slávnej grófky Báthoryovej. V Bielych Karpatoch sa nachádza aj výrazný vrch Veľký Lopeník, kde nájdete rozhľadňu, vďaka ktorej sa môžete pokochať výhľadom na okolie.

Zdroj: Marek Volák

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *