Chata pod suchým - webkamera, túra z Varína a kde parkovať?

chata pod suchým cesta

Chata pod Suchým - základné info

Nádherná Chata pod Suchým sa nachádza vo výške 1075 m n.m., tesne pod vrchom Suchý (1468 m n.m.), pričom oba turistické objekty sú v Malej Fatre. Chata pod Suchým ponúka návštevníkom poctivú domácu kuchyňu a v prípade potreby vám pripravia pekný nocľah. Lokalita je veľmi obľúbená u turistov a cyklistov, ktorí majú radi kopce a horské trasy.

Zaujímavosťou je, že Chata pod Suchým je v nepretržitej prevádzke od roku 1948. Interiér sa od vzniku veľmi nezmenil a domáca kuchyňa v kombinácii s dobovými priestormi vytvára naozaj peknú atmosféru. Chata na oficiálnej stránke ponúka aj pohľad cez online webkameru, ktorú si môžete pozrieť tu.

Chata pod suchým foto vchodu

Chata pod Suchým - ako sa k nej dostať

Návštevníci majú na výber z dvoch možností. Prvou je túra (červená značka) z Nezbudskej Lúčky, ktorá vedie okolo zrúcanín hradu Starhrad. Prekonáte prevýšenie 711 metrov, pričom čas výstupu je 2:30 h. Trasa vyzerá následovne: Nezbudská Lúčka – Podhradské – Chata pod Suchým. Cez dolinu vedie modrá značka a červená značka okolo Starhradu cez Plešel. 

Druhou a zároveň náročnejšou variantou je cesta z Vrútok. Ide o okružný prechod cez Chatu pod Kľačianskou Magurou. Trasa je nasledovná (najprv zelená, potom červená značka): Turčianske Kľačany – Repištská Dolina – Chata na Kľačianskej Magure – Sedlo pod Suchým – Suchý – Príslop pod Suchým – Chata pod Suchým. Táto turistika je však dlhšia a náročnejšia. Výstup vám bude trvať približne 4:30 h a prekonáte prevýšenie 1096 m

Chata pod Suchým z Varína

Na Chatu pod Suchým sa dá dostať aj z Varína. Ide o 6 hodinovú túru, pričom dĺžka celkovej trasy je 18 kilometrov. Zároveň na vás čaká prevýšenie 975 m, pričom ide o cestu, ktorú zvládne každý, aj menej skúsený turista. 

Výstup začína v obci Varín, kde pôjdete po zelenej značke. Trasa vyzerá nasledovne: Varín, obec – Pod Jedľovinou – Sedlo Brestov – Javorina (červená značka) – Chata pod Suchým a späť. 

chata pod suchým v zime

Chata pod Suchým - otváracie hodiny

Chata je otvorená po celý rok, pričom v domácej kuchyni sa môžete najesť každý deň od 7:00 do 22:00. Vďaka tomu sa stala perfektným miestom na oddych pre turistov, ktorí sa chystajú na hrebeňovku Malej Fatry.

Chata pod Suchým - parkovanie

Pokiaľ sa na Chatu pod Suchým chystáte autom, prístupná cesta vedie do doliny za železničné mosty v Strečne. V Nezbudskej Lúčke nájdete záchytné parkovisko.

Túra na bicykli

Na Chatu pod Suchým sa môžete dostať aj na bicykli, avšak túto možnosť uvítajú skôr skúsenejší cyklisti. Na 10,5 kilometrovej trase totiž prekonáte prevýšenie 756 metrov, čo dá zabrať aj pokročilejšiemu cyklistovi.

Vaša cesta sa začína na námestí vo Varíne, odkiaľ vás turistická značka dovedie až hore na chatu. Počas cesty sa strieda asfalt so štrkom a s kameňmi, preto na túto jazdu odporúčame kvalitný horský bicykel s odpružením. Po náročnom stúpaní vám však bude odmenou krásny výhľad.

chata pod suchým

Zaujímavosti v okolí

V okolí Chaty pod Suchým sa nachádza množstvo prírodných krás. Na vrchol Suchého vrchu je to po červenej značke už len 1 hodina cesty s prevýšením 398 m. Neďaleko chaty sa nachádza aj pomník Banderovským partizánom, ktorý nájdete na ceste po žltej značke, približne 20 minút od chaty. Taktiež sa viete z Chaty pod Suchým dostať na hrebeňovku Malého Kriváňa

Zdroj: Silvia Zajacová, Dreamstime

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *