Chata pod Chlebom - túra, trasy, lanovka a webkamera

chata pod chlebom

Chata pod Chlebom - základné info

Chata pod Chlebom je najvyššie položená horská chata v pohorí Malá Fatra v nadmorskej výške 1423 metrov nad morom. Chata si prežila neľahkú minulosť, pretože za dobu od svojho vybudovania v roku 1930 prežila vypálenie nemeckými vojakmi a neskôr, v roku 1982, vyhorela druhýkrát. 

Na Chate sa môžete po túre najesť naozaj do sýta. V ponuke nájdete tradičné a poctivé slovenské jedlá. Majitelia podporujú slovenských dodávateľov, takže si môžete vychutnať naozaj kvalitné jedlá z čerstvých surovín. 

Chata pod Chlebom ponúka aj možnosť ubytovania. K dispozícií majú viaclôžkové izby, alebo vám poskytnú povalu, avšak musíte si doniesť vlastný spacák. Zaujímavosťou je, že každá izba má svoje meno, ktoré je určené podľa toho, aký vrch je z konkrétnej izby vidieť. Takže Magura, Chleb a Kriváň.

Aktuálne počasie na Chate pod Chlebom si môžete pozrieť vďaka webkamere tu.

Ako sa dostať k Chate pod Chlebom?

Na Chatu pod Chlebom sa môžete dostať hneď z niekoľkých strán. Po zelenej turistickej značke pôjdete od chaty Vrátna, pričom výstup trvá približne 2 hodiny 40 minút. Táto trasa vedie popod lanovku do prudkého kopca. 

Ak sa chcete vydať po žltej turistickej značke, tá vás bude viesť od vrcholu Hromové, ktorý sa nachádza na hlavnom hrebeni Krivánskej Malej Fatry. Tento výstup vám bude trvať približne 30 minút. Využiť môžete aj výstup od autokempu Trusalová, z Turčianskej kotliny pôjdete po zelenej značke smerom k chate. Cesta bude trvať približne do 2 hodín 30 minút.

Otváracie hodiny Chaty pod Chlebom

Chata pod Chlebom je otvorená po celý rok denne od 8:00 do 22:00. 

Lanovka na Chatu pod Chlebom

Na Chatu pod Chlebom sa môžete dostať aj vďaka 8 – miestnej lanovke, ktorá sem premáva. Tú nájdete vo Vrátnej Doline, dajte si však pozor, lanovka mimo letnej a zimnej sezóny premáva len cez víkend. Od cieľovej stanice lanovky sa Chata pod Chlebom nachádza približne 40 minút chôdzou

Chata pod chlebom interiér

Kde môžem zaparkovať?

Parkovisko je pred Chatou Vrátna. Autobusom sa tu dostanete zo Žiliny alebo z Terchovej. Taktiež môžete začať z dedinky Šútovo, kde vystúpite na vlakovej stanici Šútovo – Rakovo a následne prejdete peši, avšak táto trasa sa v zime neodporúča. 

Kam v okolí Chaty pod Chlebom?

V okolí Chaty pod Chlebom sa nachádza množstvo prírodných krás, na ktoré sa môžete vydať počas návštevy chaty. Turistickým chodníkom môžete prejsť na Veľký Kriváň, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1 708 m n.m., pričom ide o najvyšší vrch pohoria Malá Fatra. 

Okrem Veľkého Kriváňa sa môžete vydať na turistiku s cieľom navštíviť Šútovský vodopád. S výškou 38 metrov je štvrtý najvyšší na Slovensku a najvyšší v Malej Fatre. Nachádza sa vo výške 830 m n.m. a od Chaty pod Chlebom sa k nemu dostanete po zelenej značke.

Ďalším tipom od nás je samotný vrch Chleb, pod ktorým sa chata nachádza. S nadmorskou výškou 1 646 m n.m. sa jedná o tretí najvyšší vrch Malej Fatry. Ďalej sa viete dostať po hrebeni na Malý Fatranský Kriváň ale aj Stoh a Pludňový Gruň.

Chata pod chlebom interiér

Zdroj: Chata pod Chlebom

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *