Kojšovská hoľa - 1246 m n. m. - Túry, trasy a webkamera! Ako sa dostať na Kojšovku?

Kojšovská hoľa

Kojšovská hoľa - základné info

Kojšovská hoľa sa nachádza vo Volovských vrchoch nad obcou Zlatá Idka. Je obľúbeným cieľom pre turistiku a zimné športy ako lyžovanie a skialpinizmus. Jej vrchol ponúka krásne výhľady najmä počas leta a jesene a dobrej viditeľnosti je možné vidieť až do Ukrajiny, cez východné Slovensko a do Maďarska

Okolie Kojšovskej holi ponúka aj rekreačné stredisko s umelým krytým kúpaliskom a celoročne otvorenú chatu s občerstvením a ubytovaním. 

Mierové stĺpy na južnej strane vrchola

Mierové stĺpy na Kojšovskej holi sú súbor 49 stĺpov umiestnených na južnej strane vrchola. Symbolizujú umiestnenie Slovenska na 49. rovnobežke a vyjadrujú myšlienku na zachovanie mieru v Európe. Boli darom od Japonskej spoločnosti a ich účelom je pripomínať význam mieru pre Európu a svet. 

Stĺpy sú umiestnené v kruhovom usporiadaní a sú vysoké približne 2 metre. Každý stĺp má na sebe vyrytý nápis v japonskom a slovenskom jazyku o význame mieru a priateľstva. Mierové stĺpy na Kojšovskej holi sú turistickou atrakciou a sú vyhľadávaným cieľom pre návštevníkov, ktorí navštevujú túto oblasť.

Ako sa dostať na Kojšovskú hoľu

Existujú tri hlavné cesty, ako sa dostať na Kojšovskú hoľu:

  1. Zo Zlatej Idky: Táto trasa je najkratšia a vedie po modrej a žltej značke. Trasa zahŕňa prechod cez obec Zlatá Idka a vedie cez Golgotu až na vrchol Kojšovskej holi. Dĺžka trasy je približne 1:40 hodín a prevýšenie je 542 metrov.

  2. Z obce Kojšov: Táto trasa vedie po červenej značke a vedie od obecného úradu v Kojšove až na vrchol Kojšovskej holi. Dĺžka trasy je približne 2:30 hodín a prevýšenie je 838 metrov.

  3. Z obce Prakovce: Táto trasa vedie po žltej značke a vedie od Hutna v Prakovciach cez Chatu Izbica a Chatu Erika až na vrchol Kojšovskej holi. Dĺžka trasy je približne 3 hodiny a prevýšenie je 872 metrov.

Okrem týchto peších trás je možné sa dostať na Kojšovskú hoľu aj po cyklotrase z Gelnice cez Perlovu dolinu, ktorá má dĺžku 17 kilometrov a prevýšenie 857 metrov.

Všetky tieto trasy sú vhodné pre turistiku počas celého roka, ale najlepšie podmienky pre turistiku sú počas leta a jesene. Je dôležité mať so sebou dostatok tekutín a jedla, rešpektovať prírodné prostredie a v prípade zimných športov mať správne vybavenie a zvážiť svoje fyzické možnosti. 

Pred výstupom na Kojšovskú hoľu je tiež dobré zistiť aktuálne počasie a podmienky na vrchole pomocou webkamery alebo informácií od miestnych turistických informačných centier.

Otváracie hodiny a prevádzková doba

Nie sú uvedené žiadne otváracie hodiny alebo prevádzková doba na Kojšovej holi. Je to vysokohorská oblasť, ktorá je prístupná pre turistov počas celého roka. Okolie Kojšovskej holi môže byť v zime ľadové a snehové, takže treba byť opatrný a pozorne sledovať počasie.

Live Webkamera z Kojšovky

Aktuálne podmienky a počasie na Kojšovskej holi sledujte priamo na webkamere TU.

Kde môžem zaparkovať?

V blízkosti vrcholu nie je žiadne oficiálne parkovisko, ale je možné zaparkovať vo vedľajších uliciach alebo v obci Zlatá Idka.

Z Košíc alebo iných väčších miest sa dá ku Kojšovskej holi dostať aj autobusom alebo vlakom. Z Košíc je to približne 20 kilometrov a z námestia Mieru v Košiciach sa dá dostať na Zlatú Idku autobusmi súkromnej spoločnosti Vektor alebo autobusmi Dopravného podniku mesta Košice. 

Cestovanie vlakom je možné z nádražia Košice-Šaca, odkiaľ sú vlaky smerujúce do obce Zlatá Idka. Je dôležité pozrieť si aktuálny cestovný poriadok.

Chata Erika - ubytovanie a občerstvenie

Na Kojšovskej holi sa nachádza Chata Erika, ktorá ponúka celoročné ubytovanie a občerstvenie pre turistov. Je to horská chata, ktorá sa nachádza na južnom svahu Kojšovskej holi v nadmorskej výške 1350 metrov. 

Ponúka izby s prístelkami a spoločné sociálne zariadenia pre hostí. Je možné tu aj rezervovať celodenné stravovanie, ktoré sa skladá z raňajok, obeda a večere. Chata Erika je ideálnym miestom pre turistov, ktorí sa chcú zdržať v prírode a ubytovať sa v blízkosti vrcholu Kojšovskej holi.

Kam v okolí lanovky na Lomnický štít?

  1. Volovské vrchy: Kojšovská hoľa sa nachádza vo Volovských vrchoch, ktoré sú plné zaujímavých turistických trás a vrcholov. V blízkosti Kojšovskej holi sa nachádzajú aj ďalšie vrcholky ako napríklad Hradisko, Nízke Tatry alebo Záruby.

  2. Obec Zlatá Idka: Zlatá Idka je malá obec v okolí Kojšovskej holi, ktorá ponúka niekoľko zaujímavostí ako napríklad pamätník obciam 2. svetovej vojny alebo kostol sv. Mikuláša. Je tu tiež možnosť navštíviť miestne farmy alebo sa vybrať na prechádzku po ľahších turistických trasách v okolí obce.

  3. Mesto Košice: Košice sú druhým najväčším mestom na Slovensku a ponúkajú množstvo zaujímavostí ako historické pamiatky, kultúrne a športové podujatia, reštaurácie a obchody. Ak máte chuť navštíviť mesto, Košice sú dobrou voľbou a sú vzdialené len približne 20 kilometrov od Kojšovskej holi.

  4. Vysoké Tatry: Vysoké Tatry sú najvyššie pohorie na Slovensku a ponúkajú množstvo turistických trás, chaty a horské kolieskové dráhy. Vzdialené sú približne 50 kilometrov od Kojšovskej holi, takže sú dobrou voľbou na celodenný výlet.

  5. Prešovský kraj: Prešovský kraj je kraj na východnom Slovensku, ktorý ponúka množstvo zaujímavostí ako napríklad hrad Levoča, mesto Bardejov alebo národný park Poloniny. Ak máte chuť objavovať viac z kraja, je to dobrá voľba na výlet.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *