Lanovka na Lomnický štít - ako sa dostať na Lomničák? Cena a kde kúpiť lístok !

lomnicky stit lanovka

Lanovka na Lomnický štít - základné info

Lanovka na Lomnický štít je najvyššie položená lanovka na Slovensku a jedna z najvyššie položených lanoviek v Európe. Je to jedna z najvýznamnejších turistických atrakcií na Slovensku a poskytuje návštevníkom krásne výhľady na Tatry a okolie.

Lanovka vedie z mesta Poprad do obce Štrbské Pleso a na vrchol Lomnického štítu vo výške 2 634 metrov nad morom. Celková dĺžka trate lanovky je 5,5 km a prevádzka je spravidla od mája do októbra. Na vrchole Lomnického štítu sa nachádza vyhliadková plošina, z ktorej je možné pozorovať panorámu Tatier a okolia. Okrem toho je tu aj meteorologická stanica, kaviareň a toalety.

Lanovka na Lomnický štít bola postavená v rokoch 1936 až 1940 a počas svojej histórie prešla niekoľkými rekonštrukciami a modernizáciami. V súčasnosti je lanovka vybavená kabínami s kapacitou 20 až 25 osôb a používa sa plynulá brzda. Lomničák patrí medzi najvyhľadávanejšie turistické atrakcie v našej krajine.

Ako sa dostať k Lanovke na Lomnický Štít?

Lanovka na Lomnický štít sa nachádza v Tatranskom národnom parku na Slovensku a je dostupná z mesta Poprad alebo obce Štrbské Pleso. Tu sú niektoré možnosti, ako sa dostať na lanovku:

 1. Autom: Ak cestujete autom, môžete sa dostať na lanovku po hlavnej ceste z mesta Poprad alebo obce Štrbské Pleso. Odporúčam vám zarezervovať si miesto na parkovanie vopred alebo navštíviť oficiálnu webovú stránku lanovky, kde by ste mali nájsť viac informácií o parkovaní v blízkosti lanovky.

 2. Mestskou hromadnou dopravou: Ak cestujete mestskou hromadnou dopravou, môžete sa dostať na lanovku autobusom z mesta Poprad alebo vlakom z obce Štrbské Pleso

 3. Pešo: Ak sa chcete dostať na lanovku pešo, môžete sa vydať turistickou trasou z obce Štrbské Pleso alebo z mesta Poprad. Odporúčam vám zobrať si dobrú obuv a mapu, aby ste sa neztratili, a zároveň sa vyhli nebezpečenstvu v prípade, že sa dostanete do náročnejšieho terénu.

lomnicky stit

Otváracie hodiny a prevádzková doba

Cestovný poriadok a prevádzková doba lanovky na Lomnický štít sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia a počasia. Momentálne je prevádzková doba od 9:00 do 14:00 hod. Avšak musíte si jazdu vopred zarezervovať tu.

Vo všeobecnosti sa lanovka na Lomnický štít prevádzkuje od rána do popoludnia, avšak presné hodiny sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia. Odporúčam vám zarezervovať si lístok vopred, aby ste sa vyhli dlhým radom alebo zbytočnému čakaniu. Môžete si tiež kúpiť pravidelný lístok alebo si objednať výlet so sprievodcom, ktorý vám poskytne viac informácií o lanovke a o Tatrách.

Lanovka na Lomnický štít – cenník

Cenník lanovky na Lomnický štít sa môže líšiť v závislosti od ročného obdobia a od typu lístka, ktorý si vyberiete. V spravidla sa ponúkajú nasledujúce typy lístkov:

 • Jednorazový lístok: Tento lístok vám umožní vyjsť lanovkou jedenkrát na Lomnický štít a späť. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia, ale vo všeobecnosti sa pohybujú okolo 15 až 20 eur za osobu.

 • Pravidelný lístok: Tento lístok vám umožní vyjsť lanovkou na Lomnický štít a späť viac krát počas dňa. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od ročného obdobia, ale vo všeobecnosti sa pohybujú okolo 20 až 25 eur za osobu.

 • Výlet so sprievodcom: Tento lístok vám umožní vyjsť lanovkou na Lomnický štít a späť a zároveň zahŕňa aj výlet so sprievodcom, ktorý vám poskytne viac informácií o lanovke a o Tatrách. Ceny sa môžu líšiť v závislosti od dĺžky výletu, ale vo všeobecnosti sa pohybujú okolo 30 až 40 eur za osobu.

Kde môžem zaparkovať?

Verejné parkovisko v Tatranskej Lomnici nájdete TU, pri údolnej stanici kabínkovej lanovky. Ak pôjdete vlakom alebo autobusom – tak hlavný bod je v Tatranskej Lomnici.

Ubytovanie a reštaurácia na Lomnickom štíte

Áno, na vrchole Lomnického štítu sa nachádza kaviareň, kde si môžete dať občerstvenie alebo niečo k jedlu. Kaviareň ponúka rôzne druhy občerstvenia, ako sú napríklad káva, čaj, sendviče, zákusky a iné sladkosti.

Ak sa chcete najesť pred výstupom na Lomnický štít alebo po návrate z vrcholu, môžete navštíviť nejakú z reštaurácií alebo občerstvení v meste Poprad alebo v obci Štrbské Pleso. Vo všeobecnosti sa v týchto mestách a obciach ponúkajú rôzne druhy jedál, od slovenských špecialít po medzinárodné kuchyne. Odporúčam vám hľadať reštaurácie alebo občerstvenia, ktoré sa nachádzajú blízko lanovky alebo v blízkosti turistických trás, aby ste sa po jedle mohli vrátiť k výlete.

Kam v okolí lanovky na Lomnický štít?

Skalnaté pleso je obľúbeným východiskovým bodom pre turistiku v Tatranskom národnom parku na Slovensku. Nachádza sa v nadmorskej výške 1 509 metrov nad morom a je dostupné lanovkou z mesta Poprad alebo pešo z obce Štrbské Pleso. Okolie Skalnatého plesa ponúka množstvo turistických trás pre turistov rôznych úrovní zdatnosti, takže tu nájdete niečo pre každého.

Tu je niekoľko turistických trás, ktoré by ste mohli vyskúšať pri výlete zo Skalnatého plesa:

 • Rysy: Tento vrchol sa nachádza vo výške 2 499 metrov nad morom a je najvyšším vrcholom Tatier na slovenskej strane. Je to obľúbená trasa pre turistov a je dostupná z Skalnatého plesa po modrej značke. Trasa má náročnosť strednú a zaberie asi 6 až 8 hodín.

 • Lomnický štít: Tento vrchol sa nachádza vo výške 2 634 metrov nad morom a je druhým najvyšším vrcholom Tatier. Je dostupný lanovkou z mesta Poprad alebo pešo z obce Štrbské Pleso. Trasa na Lomnický štít má náročnosť strednú a zaberie asi 6 až 8 hodín.

 • Sliezsky dom: Tento turistický dom sa nachádza vo výške 1 751 metrov nad morom a je dostupný z Skalnatého plesa po modrej značke. Trasa má náročnosť ľahkú a zaberie asi 3 až 4 hodiny.

 • Výstup na Gerlachovský štít: Tento vrchol sa nachádza vo výške 2 654 metrov nad morom a je najvyšším vrcholom Tatier. Je dostupný z obce Štrbské Pleso po červenej značke.

 • Lomnické sedlo, Skalnatá chata alebo Zamkovského chata

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *