Hrebienok Tatranský Ľadový Dóm - sezóna 2022/2023 je otvorená v plnom prúde

ľadový dom hrebienok 8

Hrebienok - Ľadový Dóm (základné info)

Na Hrebienku každý rok počas zimných mesiacov vyrastie Tatranský ľadový dóm, ktorý minulý rok predstavoval podobu Katedrály sv. Jakuba zo Santiaga de Compostela

Tento rok ide o jubilejný – 10. ročník na ktorom uvidíte Baziliku Božieho hrobu v Jeruzaleme. Návštevníci sa tak môžu pokochať krásou, ktorú si pre nich pripravili majstri vo svojom obore zručnosti s ľadom. Tento dóm tvorí 1880 blokov ľadu, pričom dohromady vážia viac ako 225 ton. Vďaka termoizolačnej streche sa dóm udrží v špičkových podmienkach aj počas vyšších teplôt, pričom znižuje nároky na chladenie. 

Ide už o deviaty Tatranský ľadový dóm, pričom v minulosti predstavoval ľadovú podobu svetoznámych stavieb z celého sveta, ako napríklad Katedrála Notre Dame v Paríži, Bazilika sv. Petra v Ríme a Berniniho kolonáda.

Symbolická krížová cesta po vstupe

Keď sa návštevníci dostanú do ľadovej krytiny, môžu vidieť symbolickú Krížovú cestu Via Dolorosa, ktorá predstavuje ulicu v Starom meste Jeruzalem a Cestu bolesti. Táto cesta má 13 zastavení a 14 zastavenie predstavuje hrobku.

ľadový dom hrebienok 3

Ako sa dostať na Hrebienok?

Na tatranský vrch Hrebienok sa môžete dostať pešo zo Starého Smokovca, odkiaľ pôjdete po zelenej či modrej turistickej značke. Cesta je naozaj nenáročná, celý čas pôjdete po asfaltovej ceste a trvať vám bude približne 45 minút. Pokiaľ si však chcete užiť pohodlie, na Hrebienok sa dostanete aj vďaka pozemnej lanovke, ktorá premáva zo stanice Starého Smokovca.

Otváracie hodiny a vstupné Ľadového dómu

Tatranský ľadový dóm na Hrebienku je pre návštevníkov k dispozícií denne počas pracovných dní od 9:00 do 16:15, cez víkend od 9:00 do 19:15. Zaujímavosťou je, že Ľadový dóm môžete navštíviť aj so svojím štvornohým miláčikom, stačí len, ak bude na vôdzke a bude mať nasadený náhubok. Veľkým lákadlom je to, že vstupné do Ľadového dómu je bezplatné.

Momentálne je otvorený od 17.11.2022 – denne od 09:00 do 16:15. Výnimkou je sobota, kedy je otvorený od 09:00 do 19:15.

Kde môžem zaparkovať?

V Starom Smokovci sa nachádza verejné parkovisko, odkiaľ sa dostanete k pozemnej lanovke, alebo sa napojíte na zelenú turistickú značku a výjdete pešo na Hrebienok. Okrem toho v Starom Smokovci nájdete aj podzemné garáže, kde vás to výjde približne na 10 € na deň. 

ľadový dom na hrebienku

Kam v okolí Hrebienku?

Vo Vysokých Tatrách nájdete toho skutočne mnoho. Výlet na Hrebienok tak veľmi jednoducho môžete spojiť napríklad s prechádzkou na Rainerovu chatu, alebo si môžete užiť lyžovačku v stredisku Jakubkova lúka. Pre milovníkov vodopádov je určite vhodná voľba navštíviť vodopády studeného potoka, pričom pre pokročilejších turistov sa ponúka výstup na Téryho chatu.

Pokiaľ hľadáte ďalší nezabudnuteľný zážitok, odporúčame vám navštíviť Kvantarium. Ide o špeciálnu svetelnú show, ktorú vytvoril tím fyzikov, kreatívcov a šikovných elektrotechnikov. Ak pôjdete s deťmi, okrem Kvantaria odporúčame navštíviť aj Tricklandiu, kde nájdete veľké množstvo optických ilúzií. V priestoroch sa nachádza 24 atrakcií, medzi ktoré patrí napríklad aj najkrajšie zrkadlové bludisko v strednej Európe. 

V Starom Smokovci sa nachádza aj Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie, ktorý je postavený vo vysokohorskom alpskom štýle s charakteristickým hrázdeným murivom. 

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *