Bojnický zámok - informácie, história, cenník a vstupné

Bojnícky zámok zdiaľky

Bojnický zámok - základné info a história

Keď navštívite zámok v Bojniciach, máte pocit, že ste sa zrazu ocitli v dávnej histórii. Pohltí vás romantika, hĺbka a tajomnosť týchto unikátnych priestorov. Bojnický zámok sa právom radí medzi najkrajšie hrady a zámky v Európe. Je ozdobou horného Ponitria. Prvá zmienka je z 12. storočia. Zámok, ktorý už niekoľko rokov spadá pod Slovenské národné múzeum, bol pôvodne celý z dreva. V 13. storočí bol postupne prebudovaný na kamenný hrad, pričom sa čiastočne zanechali gotické a renesančné základy. 

V histórii bojnického zámku sa spomína niekoľko majiteľov. Najznámejší je azda Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa v 13. storočí zámku zmocnil a pripravil tak oň prvých majiteľov, rod Poznanovcov. S bojnickým zámkom sa spája tiež kráľ Matej Korvín aj bohatý šľachtický rod Turzovcov. V roku 1643 sa vlastníkom hradu stal rod Pálffy.

Bojnický zámok – zaujímavosti

K bojnickému zámku sa viaže niekoľko zaujímavostí, o ktorých ste možno doteraz nepočuli. Bojnický hrad je jeden z mála, ktoré sa podarilo zachovať v takmer pôvodnom stave. 

Je to preto, lebo nikdy nebol úplne zničený a nemusel čeliť ani veľkým útokom nepriateľov. Isté obdobie ho dokonca vlastnili Baťovci, no v rámci znárodňovania prešiel tento klenot pod správu štátu. Pri prehliadke zámku sa tiež dozviete čo-to o pôvodnom oltári zo 14. storočia, o záhadnom obraze dámy na schodoch, o takmer 800 rokov starej lipe kráľa Mateja, o zrkadle, ktoré vás urobí krajšími, aj o bojnickej jaskyni. 

Bojnícky zámok z bočnej strany

Ako sa dostať k bojnickému zámku

Bojnice sú ľahko prístupné, nech sa rozhodnete pre akýkoľvek spôsob prepravy. Najjednoduchšie, a samozrejme najpohodlnejšie je osobné vozidlo, ktoré môžete nechať na niektorom z parkovísk v okolí zámku.

Ak sa rozhodnete pre autobusovú alebo vlakovú dopravu, najlepšie spoje sú priamo z Prievidze, ktorá je vzdialená iba cca 3 km od Bojníc. Do Bojníc sa ďalej možno presunúť mestskou hromadnou dopravou z Prievidze, alebo môžete využiť rôzne prievidzské taxi služby.

Bojnický zámok – otváracie hodiny a vstupné

Bojnický zámok je sprístupnený celoročne. Počas letnej sezóny si môžete výlet naplánovať na ktorýkoľvek deň v týždni. Určite obmedzenia sú mimo hlavnej sezóny. Preto odporúčame pred návštevou navštíviť stránku bojnického zámku a skontrolovať otváracie hodiny. Samotná prehliadka celého okruhu bude trvať určite do 2 hodín. 

Bojnický zámok cenník je ďalšia dôležitá informácia, ktorá vás pred návštevou hradu bude určite zaujímať. Vstupné sa odvíja podľa toho, pre aký okruh sa rozhodnete. So zľavou môžu počítať deti, študenti a dôchodcovia, aj držitelia zľavových kariet. Prehľadne rozpísané ceny nájdetekompletnom cenníku bojnického zámku.

Tak isto odporúčame pozrieť si kalendár podujatí – pretože sa na Bojnickom hrade každoročne konajú rôzne akcie. Najznámejšie sú festival duchov a strašidiel.

Bojnícky zámok počas večera za tmy

Kde môžem zaparkovať?

Centrálne parkovisko pod Régiou s kapacitou cca 660 parkovacích miest sa nachádza len 3 min. chôdze od hlavných aktivít. Približne rovnako vzdialené je ďalšie o niečo menšie parkovisko na Kúpeľnej ulici

Parkovať za istý poplatok je možné aj na parkovisku za kultúrnym centrom v Bojniciach. Odporúčame aj parkovisko pri kúpalisku Čaja.

Ubytovanie v Bojniciach

Bojnice stoja za to, aby ste si naplánovali niekoľko dňový víkend. Samotné mesto Bojnice ponúka niekoľko možností ubytovania. O niečo lacnejšie je ubytovanie v penziónoch v neďalekom okolí

Bojnický zámok – kam v okolí

V okolí zámku sa nachádza niekoľko turistických aktivít, ktoré budú baviť nielen vás, ale aj vaše deti. ZOO Bojnice snáď ani nemusíme predstavovať. Okrem už spomínaného kúpaliska Čajka sa môžete ísť okúpať do kúpeľov Bojnice. Za návštevu stojí aj Zrkadlové bludisko, Múzeum praveku v Prepoštskej jaskyni, Vyhliadková veža Bojnice. 

Ak máte chuť spoznať aj prírodu v okolí Bojníc, určite odporúčame náučný chodník Bojnice/Dubnica – Hradište alebo Náučný chodník Chrenovec-Brusno a Brusnianske gule, v obci Sebedražie Hornonitriansky banský skanzen. Neďaleko Bojníc je priehrada Kanianka alebo priehrada Nitrianske Rudno, pre milovníkov zimných športov Lyžiarske stredisko Cígeľ. Ak máte viac času, ešte určite odporúčame aj hrad Uhrovec, ktorý je asi 50 minút autom od Bojníc. 

Bojnícky zámok s fontánou

Zdroj: Martin Katler, Pixabay, Unsplash

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *