Hrad Uhrovec – turistika za históriou. Trasa a otváracie hodiny!
- Kraj/región: Trenčiansky
- Okres: Prievidza
- Stúpanie a klesanie: 222 m/ 222 m
- Lokalita: Strážovské vrchy
- Náročnosť: ľahká
- Turistické značky: červená, modrá, zelená
- Vhodné pre deti: áno
- Prístupový bod: Uhrovské Podhradie, Uhrovec
- GPS lokácia: 48.4516 °, 18.2329 °
- Čas prehliadky: cca 3 hod.
- Dĺžka prehliadky: cca 4 km
- Trasa: Uhrovské Podhradie - Hrad Uhrovec a späť
Hrad Uhrovec v minulosti
Hrad Uhrovec v lone Strážovských vrchov bol údajne postavený v druhej polovici 13. storočia. Aj vďaka tomu, že sa nachádza v ťažšie dostupnom teréne, sa vyhol tureckým výpadom. S požiarom v 19. storočí si však poradiť nedokázal. V roku 2015 sa skupina dobrovoľníkov rozhodla obnoviť a zachovať túto národnú pamiatku, aj vďaka nim sa na hrade môžu konať rôzne podujatia.
Istý čas ho vlastnil aj Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho získal výmenou za majetky v Tekove. Po jeho smrti sa hrad dostal do vlastníctva kráľa Karola Róberta, neskôr Žigmunda Luxemburského, ktorý ho venoval Ctiborovi zo Ctiboríc a jeho bratom. Napokon pripadol rodu Zayovcov.
Uhorský hrad a zaujímavosti
Aj keď zaujímavostí, ktoré sa viažu s touto Uhroveckou zrúcaninou nie je veľa, za zmienku určite stojí najstaršia fotografia hradu, ktorá bola vyhotovená okolo roku 1870. Najstaršie známe vyobrazenie hradu zachytáva Lazarova mapa z roku 1528.
Uhrovský hrad, ktorý pôsobí, akoby sa zhmotnili povesti o rytieroch a princeznách, ponúka mnohé architektonické detaily. Počas návštevy môžete vidieť zachovaný pôvodný krb, záchod, aj cisterny, ktoré sa na iných hradných zrúcaninách nezachovali. O hrade vie najviac azda jeho kastelán, pán Pavel Pavlis, ktorý dokonca na druhom nádvorí hradu ponúka turistom rôzne nápoje vrátane čapovaného piva.
K hradu Uhrovec sa viažu dve povesti. Povesť o smrti hradného pána, ktorý bol zabitý rukou veliteľa hradnej stráže Tomáša, ktorý bol zahľadený do jeho dcéry. Ten sám bol o pár dní objavený mŕtvy na mieste, kde ku krviprelievaniu došlo. Druhá povesť o nebojácnej hradnej pani hovorí o krvavých škvrnách, ktoré sa za mesačných nocí objavujú na mieste, kde odvážna hradná pani presným zásahom z kuše zastrelila jedného z Turkov. Turci sa tak zľakli, že nečakali ani minútu a zutekali.
Prístup k hradu Uhrovec
Najrýchlejšia trasa k Uhrovskému hradu, avšak s pomerne náročným strmím stúpaním, je z obce Uhrovské Podhradie. Od parkoviska sa držte zelenej turistickej značky. Dĺžka výstupu je približne 40 minút. Hrad sa totiž nachádza v Strážovských vrchoch.
Druhá trasa k hradu Uhrovec vedie z lokality Jankov vŕšok a odtiaľ najprv po červenej a potom po modrej značke. Výstup trvá asi 1 hodinu a 30 minút. Ak sa vyberiete pešo priamo z obce Uhrovec, počítajte s časovou náročnosťou cca 2 – 3 hod. Opäť vás povedú červená a modrá značka.
Hrad Uhrovec – otváracie hodiny a vstupné
Uhrovský hrad rád uvíta svojich návštevníkov celoročne, bez obmedzení, dokonca bez vstupného. Ak by ste sa však radi nejakým spôsobom podieľali na jeho obnove, môžete podporiť dobrovoľníkov a ich Občianske združenie.
Odvážnejší môžu dokonca na hrade (po dohode s kastelánom) prenocovať vo vlastných spacákoch a aspoň na chvíľu sa stať súčasťou starodávnej histórie.
Kde zaparkovať?
Priestranné parkovisko je na konci obce Uhrovské podhradie pod bývalým kameňolomom.
Autobusom sa dostanete do obce Žitná – Radiša alebo priamo do Uhrovca.
Kam v okolí hradu Uhrovec?
Príjemným spestrením počas výletu k zrúcanine hradu Uhrovec je určite Hradná jaskyňa pod hradom, ktorú vytvorila príroda a pre verejnosť bola sprístupnená v roku 2009. Ak sa vydáte k hradu cez Jankov vŕšok, zastavte sa na chvíľu pri mohyle, ktorá bola postavená na počesť padlých partizánov a vojakov. V Strážovských vrchoch na vás čaká tiež vrch Rokoš, na ktorý vedie aj cesta z Uhorského Podhradia, alebo Čierny vrch, odkiaľ je potom možné pokračovať ďalej po červenej turistickej značke na Suchý vrch, Capárku a Homôlku.
Samotná dedinka Uhrovec je rodiskom dvoch slovenských dejateľov – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Navštíviť môžete rodný dom Ľ. Štúra s pamätnou izbou A. Dubčeka. Spojiť ju môžete s prechádzkou po Náučnom chodníku Striebornica. Určite odporúčame zástavku v kaštieli Uhrovec. Ak pôjdete cestou od alebo do Nitiranskeho Rudna, stavte sa v jaskyni Brložná diera v Nitrianskych Sučanoch. Región Horná Nitra je naozaj veľmi bohatý na zážitky. Svoj výlet môžete začať alebo ukončiť na Bojnickom zámku alebo v kúpeľoch Bojnice.
Zdroj: Shutterstock