Hrad Uhrovec – turistika za históriou. Trasa a otváracie hodiny!

hrad Uhrovec poh_ad z vrchu

Hrad Uhrovec v minulosti

Hrad Uhrovec v lone Strážovských vrchov bol údajne postavený v druhej polovici 13. storočia. Aj vďaka tomu, že sa nachádza v ťažšie dostupnom teréne, sa vyhol tureckým výpadom. S požiarom v 19. storočí si však poradiť nedokázal. V roku 2015 sa skupina dobrovoľníkov rozhodla obnoviť a zachovať túto národnú pamiatku, aj vďaka nim sa na hrade môžu konať rôzne podujatia.

Istý čas ho vlastnil aj Matúš Čák Trenčiansky, ktorý ho získal výmenou za majetky v Tekove. Po jeho smrti sa hrad dostal do vlastníctva kráľa Karola Róberta, neskôr Žigmunda Luxemburského, ktorý ho venoval Ctiborovi zo Ctiboríc a jeho bratom. Napokon pripadol rodu Zayovcov.

Uhorský hrad a zaujímavosti

Aj keď zaujímavostí, ktoré sa viažu s touto Uhroveckou zrúcaninou nie je veľa, za zmienku určite stojí najstaršia fotografia hradu, ktorá bola vyhotovená okolo roku 1870. Najstaršie známe vyobrazenie hradu zachytáva Lazarova mapa z roku 1528. 

Uhrovský hrad, ktorý pôsobí, akoby sa zhmotnili povesti o rytieroch a princeznách, ponúka mnohé architektonické detaily. Počas návštevy môžete vidieť zachovaný pôvodný krb, záchod, aj cisterny, ktoré sa na iných hradných zrúcaninách nezachovali. O hrade vie najviac azda jeho kastelán, pán Pavel Pavlis, ktorý dokonca na druhom nádvorí hradu ponúka turistom rôzne nápoje vrátane čapovaného piva.

K hradu Uhrovec sa viažu dve povesti. Povesť o smrti hradného pána, ktorý bol zabitý rukou veliteľa hradnej stráže Tomáša, ktorý bol zahľadený do jeho dcéry. Ten sám bol o pár dní objavený mŕtvy na mieste, kde ku krviprelievaniu došlo. Druhá povesť o nebojácnej hradnej pani hovorí o krvavých škvrnách, ktoré sa za mesačných nocí objavujú na mieste, kde odvážna hradná pani presným zásahom z kuše zastrelila jedného z Turkov. Turci sa tak zľakli, že nečakali ani minútu a zutekali. 

Prístup k hradu Uhrovec

Najrýchlejšia trasa k Uhrovskému hradu, avšak s pomerne náročným strmím stúpaním, je z obce Uhrovské Podhradie. Od parkoviska sa držte zelenej turistickej značky. Dĺžka výstupu je približne 40 minút. Hrad sa totiž nachádza v Strážovských vrchoch.

Druhá trasa k hradu Uhrovec vedie z lokality Jankov vŕšok a odtiaľ najprv po červenej a potom po modrej značke. Výstup trvá asi 1 hodinu a 30 minút. Ak sa vyberiete pešo priamo z obce Uhrovec, počítajte s časovou náročnosťou cca 2 – 3 hod. Opäť vás povedú červená a modrá značka.

Hrad Uhrovec – otváracie hodiny a vstupné

Uhrovský hrad rád uvíta svojich návštevníkov celoročne, bez obmedzení, dokonca bez vstupného. Ak by ste sa však radi nejakým spôsobom podieľali na jeho obnove, môžete podporiť dobrovoľníkov a ich Občianske združenie. 

Odvážnejší môžu dokonca na hrade (po dohode s kastelánom) prenocovať vo vlastných spacákoch a aspoň na chvíľu sa stať súčasťou starodávnej histórie. 

hrad Uhrovec vstupná brána

Kde zaparkovať?

Priestranné parkovisko je na konci obce Uhrovské podhradie pod bývalým kameňolomom.  

Autobusom sa dostanete do obce Žitná – Radiša alebo priamo do Uhrovca.

Kam v okolí hradu Uhrovec?

Príjemným spestrením počas výletu k zrúcanine hradu Uhrovec je určite Hradná jaskyňa pod hradom, ktorú vytvorila príroda a pre verejnosť bola sprístupnená v roku 2009. Ak sa vydáte k hradu cez Jankov vŕšok, zastavte sa na chvíľu pri mohyle, ktorá bola postavená na počesť padlých partizánov a vojakov. V Strážovských vrchoch na vás čaká tiež vrch Rokoš, na ktorý vedie aj cesta z Uhorského Podhradia, alebo Čierny vrch, odkiaľ je potom možné pokračovať ďalej po červenej turistickej značke na Suchý vrch, Capárku a Homôlku. 

Samotná dedinka Uhrovec je rodiskom dvoch slovenských dejateľov – Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka. Navštíviť môžete rodný dom Ľ. Štúra s pamätnou izbou A. Dubčeka. Spojiť ju môžete s prechádzkou po Náučnom chodníku Striebornica. Určite odporúčame zástavku v kaštieli Uhrovec. Ak pôjdete cestou od alebo do Nitiranskeho Rudna, stavte sa v jaskyni Brložná diera v Nitrianskych Sučanoch. Región Horná Nitra je naozaj veľmi bohatý na zážitky. Svoj výlet môžete začať alebo ukončiť na Bojnickom zámku alebo v kúpeľoch Bojnice.

Zdroj: Shutterstock

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *