Kaštieľ Budmerice – malebné sídlo s anglickými záhradami

Bumderice Kaštiel

Kaštieľ Budmerice – história

Ak sa túžite preniesť do minulosti aspoň na pár minút, nech vaše kroky smerujú do obce Budmerice. Tam, v Lindavskom lese stojí majestátny Budmerický kaštieľ, známy aj ako Pálffyovský kaštieľ. Nádherný budmerický zámok s dominantnou vežičkou je obklopený rozprávkovým anglickým parkom.

Pálffyovcov sme nespomenuli iba tak náhodou. Kaštieľ totiž dal postaviť sám gróf Ján Pálffy v roku 1889. Vtedy kaštieľ ešte spadal pod ich panstvo Červený kameň. Pálffy dal postaviť aj sochu Panny Márie Lurdskej, ktorá stojí na lesnej ceste spájajúcej Budmerice s Červeným kameňom. V tom roku sa oženil so svojou mladučkou ženou 16-ročnou Alžbetou. Kaštieľ pôvodne slúžil ako poľovnícky kaštieľ.

Po smrti Jána Pálffyho v roku 1934 zdedil kaštieľ jeho jediný syn Pavol. Keď v roku 1945 emigroval posledný majiteľ, poľovnícky kaštieľ sa stal majetkom štátu.

Budmerický kaštieľ a zaujímavosti

Predlohou budmerického zámku sa stali renesančné zámky na francúzskej rieke Loira. Kaštieľ Budmerice je nezameniteľný pre svoje vežičky a množstvo vikierov. 

Kaštieľ mal viac ako polstoročie (1945 – 2011) v podnájme Literárny fond, a slúžil ako Dom slovenských spisovateľov. Svoje diela tu napísali napr. Rudolf Dobiáš, Margita Figuli, Ján Smrek či Ivan Krasko. V súčasnosti je zapísaný v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok.

Kaštiel Budmerice na Slovensku

Ako sa dostať na kaštieľ Budmerice

Budmerice sú od Trnavy vzdialené zhruba 18 km, z Bratislavy sa do obce dostanete približne za 30 minút. Ak by ste šli od Malaciek, čaká vás 45 km cesta.

Do Budmeríc je to najlepšie autom. Dostanete sa sem však aj pohodlne autobusovou prepravou. Z hlavného námestia vedú paralelne 3 ulice. Nech sa vyberiete ktoroukoľvek z nich, dovedie vás priamo pod Budmerický kaštieľ. K Budmerickému zámku potom vedú dve cesty, jedna okolo kaviarne Budmerice. 

Kaštieľ Budmerice – otváracie hodiny a vstupné

Nielen magický exteriér Budmerického kaštieľ je pastvovou pre oči. Kaštieľ Budmerice má aj nádherný interiér. Hoci žiaden z predmetov nepatrí do pôvodného majetku spred roka 1945, priestory a celkové zariadenie vám tak či tak vezme dych. 

Kaštieľ je verejnosti sprístupnený cez víkendy. Prehliadky prebiehajú od 10:00 do 15:00 a sú v slovenskom jazyku. Otváracie hodiny kaštieľa Budmerice si môžete skontrolovať na stránke obce. V parku sa môžete prechádzať denne, je sprístupnený 7 dni v týždni od 07:00 do 19:00 hod.

Na stránke obce Budmerice nájdete aj základný cenník. Viac informácii získate na obecnom úrade. 

Kaštiel Budmerice 2

Kaštieľ Budmerice parkovanie

Budmerický zámok má vlastné parkovisko. Nachádza sa priamo pred vstupom do parku.

Kaštieľ Budmerice a ubytovanie

Priamo v obci nájdete napríklad Penzión Lindava a niekoľko možností ubytovania v privátoch. Ubytovať sa môžete aj na neďalekom letisku Dubová. 

Kastiel Budmerice

Budmerice a okolie

Zostaňme ešte v Budmericiach. Odporúčame prechádzku po náučnom chodníku Budmerice, ktorý sa začína pri vchode do zámockého parku. Keď prejdete na jeho koniec, cez bránku sa dostanete na náučný chodník, ktorý vás dovedie k potoku Gidra s malebným kaňonom a k Budmerickým rybníkom. Vrátiť sa môžete rovnakou cestou, alebo trasou okolo prírodnej rezervácii Lindava a lesnej kaplnke so spomínanou sochou Panny Márie Lurdskej.

Určite odporúčame kaštieľ Červený kameň. Prejsť sa môžete aj po kalvárií Častá. Zaujímavá je aj vyhliadka Veľká Hoľma. Spojte sa s prírodou pomocou rozhľadne Perla v Šenkviciach. A keď tam už budete, skočte si na návštevu Pezinského zámku. Na záver odporúčame navštíviť aj rozhľadňu Jablonec a rozhľadňu na Kukle. V blízkosti je aj obec Smolenice, kde nájdete krásny Smolenický zámok a hneď odtiaľ vedie trasa na Hrad Ostrý kameň.

Zdroj: Timea_Fiedler, Historian Tom

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *