Čertova skala – turistika ku skalnému hríbu
- Kraj/región: Banskobystrický
- Okres: Zvolen
- Stúpanie a klesanie: 264 m/ 264 m
- Lokalita: Zvolen
- Náročnosť: stredná
- Turistické značky: zelená
- Vhodné pre deti: áno
- Prístupový bod: Budča, Hronská Dúbrava
- GPS lokácia: 48.5665 °, 19.0224 °
- Čas prehliadky: cca 2 hod.
- Dĺžka: cca 9 km
- Trasa: Budča - Čertova skala - Budča
Čertova skala – kde sa vzala, tu sa vzala
Slovensko sa nemôže pochváliť morom a pieskovými plážami, máme však niečo oveľa cennejšie, čo oko turistu nikde inde neuvidí. Jedným z magických miest je prírodný útvar Čertova skala, ktorá sa nachádza v prírodnej rezervácii Boky.
Nech skalný hríb vyzerá akokoľvek záhadne a tajuplne, v skutočnosti ide o sopečný balvan. Táto sopečná bomba stojí na nízkom pilieri, s ktorým je spojená iba malou časťou. Balvan vznikol nerovnomerným zvetrávaním podlažia. V okolí skalného hríba možno vidieť niekoľko ďalších skalných útvarov, no tento jediný sa týči do výšky. Akoby držal stráž nad okolitou planinou.
Odkiaľ názov Čertova skala?
Balvan má cca 5 m3 a váži 17 ton. Aj napriek svojej mega váhe sa už niekoľko rokov drží v rovnakej polohe na malej ploche s rozmermi 58×38 cm. Mnohí turisti hovoria, že keď stoja pri ňom, boja sa aj dýchať, aby ho náhodou nesfúkli. Odborníci však tvrdia, že balvan je pevne spojený s pilierom a ešte niekoľko rokov nehrozí, že by sa zrútil.
Tento skalný hríb v Kremnických vrchoch nemá svoje pomenovanie iba tak. Viaže sa k nemu legenda o čertovi, ktorý sa považoval za všemožného. Nahneval sa na miestnych ľudí, najmä na premonštrátskych mníchov, ktorí začali neďaleko stavať kláštor. Obával sa, že by títo mnísi mohli zviesť obyčajných prostých ľudí na cestu zbožnosti. Údajne sa chystal zhodiť na nich balvan, no prekvapil ho denný svit. Kameň mu vypadol z rúk a spadol na kopec, kde stojí dodnes.
Čertova skala mapa
Keď do mapy zadáte pojem „Čertova skala“, mapa hneď nerozozná, čo po nej chcete. Preto vložte do vyhľadávača GPS súradnice. Tie vás hodia priamo do Národnej prírodnej rezervácie Boky.
Ak sa vydáte na cestu autom, zo smeru od Zvolena sa do cieľa dostanete cez obec Budča. Ak pôjdete z druhej strany od Žiaru nad Hronom, prejdete cez obec Hronská Dúbrava. Obomi smermi vedú aj koľajnice. Nasadnite teda na vlak a vystúpte na železničnej zástavke Budča alebo na stanici v Dúbrave.
Túra na Čertovu skalu
Turistika štartuje kúsok za obcou Budča. Držte sa zelenej značky a sledujte informačné tabule. Prechádzka je nenáročná, hoci budete postupovať úzkym strmým chodníkom. Po návšteve Čertovej skaly sa rovnakou cestou vrátite do Budče.
Alebo môžete pokračovať Náučným chodníkom Boky, ktorý vyústi v obci Horná Dúbrava. Táto túra je dlhšia, cca 5 km. Povedie vás 13 informačných tabúľ.
Kde zaparkovať?
Možností na parkovanie je niekoľko, či už v obci Budča alebo v Hronskej Dúbrave. Dostatočne veľké parkovisko je vám k dispozícii pred Čertovskou kolibou.
V Hronskej Dúbrave napríklad parkovisko pri železničnej stanici.
Kam v okolí Čertovej skaly
V okolí Zvolena toho môžete vidieť oveľa viac. Určite neobíďte Pustý hrad s rozlohou viac ako 4 hektáre. Zaujímavý je aj 15m vysokú Turovský vodopád neďaleko obce Turová. Samotný Zvolen toho ponúka naozaj veľa – Zvolenský zámok, Pancierový vlak Hurban, Lesnícke a drevárske múzeum, a pod. Za návštevu stojí kaštieľ Ostrolúckych v obci Ostrá Lúka, v ktorom kedysi žila Adela Ostrolucká, priateľka Ľudovíta Štúra.
Pri Žiare nad Hronom na vás čaká Hrad Šášov. Potom sa skočte okúpať do kúpeľov Sklené Teplice. 25 km od obce Budča je napríklad Banskoštiavnická kalvária. Keď sa vydáte na opačnú stranu do Kremnických vrchov, približne 30 minút autom z Budče, zažijete nádherné dobrodružstvo na Skalnej vyhliadke na Suchom vrchu.
Zdroj: Zsuzsa Veréb, Fedor Schmidtmayer