Túra na Klapy – Cigánka nad priehradou Nosice

Tura na klapy

Klapy – prírodná rezervácia na Považí

Klapy alebo Cigánka? Obidva názvy sú správne. Označujú vápencové bradlo, ktoré sa ako strážna brána vyníma nad Nosickou priehradou. Bralnatý hrebeň s maximálnou výškou 654 m. n. m. sa delí na Malé a Veľké Klapy.

V roku 1993 bolo toto územie vyhlásené za prírodnú rezerváciu s 5. stupňom ochrany. Chránená oblasť, ktorá sa stala domovom napríklad výra skalného, tak môže rozkvitať. A to doslova! Zaujímavá je vegetácia, okrem vzácneho ponikleca slovenského tú nájdete tiež metlicu šedivú, zvonček karpatský, ľaliu žltohlavú, arniku horskú a mnoho ďalších.

Z vrcholu sa vám naskytne priam rozprávkový pohľad na považskú priehradu Nosice. Ak vychytáte krásne počasie, môžete pozorovať Súľovské skaly, Maníny a tiesňavu. Dovidíte na mesto Považská Bystrica, ale aj na Strážovské vrchyMalú Fatru

Klapy alebo Cigánka

Historici predpokladajú, že hrebeň dostal názov Klapy podľa germánskeho slova klippen, čo znamená skala. Miestni ho tiež nazývajú Klape či Klapé.

Oveľa známejší je však názov Cigánka, ku ktorému sa viaže jedna povesť. Údajne kedysi dávno sa v oblasti pohybovala jedna cigánka. Dlho pozorovala roľníkov pracujúcich na poli, kým jej zavoňala ich kaša. Hrniec s kašou ukradla a za tento hriech na mieste skamenela. Dokonca jedna zo skál na bradle vyzerá ako jediaca žena.

Klapy

Túra na Klapy

Turistika na vrch Klapy je v znamení žltej. Vyrazíte z obce Udiča a držíte sa turistického chodníka. Čaká vás asi 2 km túra. Kráčajte opatrne, výstup je trochu strmý. 

O niečo zaujímavejšia je túra z Považského Podhradia. Vedie okolo zrúcaniny Považského hradu. Od hradu pokračujete žltým chodníkom až na križovatku Lopatiná. Tam sa zverte modrej farbe. Modrá trasa pokračuje na lúky nad lazom Uhry, odkiaľ už dovidíte priamo na Cigánku. V sedle Klapy na dajte doľava a opäť sa napojte na žltú značku.

Parkovanie a autobusová doprava

Do Udiče sa dostanete autom aj autobusom. Ak si zvolíte svojho štvornohého tátoša, zaparkovať môžete pri Obecnom úrade v Udiči.

Autobusová doprava si pre vás pripravila prestup. V Považskej Bystrici nezabudnite prestúpiť na autobus do Udiče.

Klapy - ciganka

Kam v okolí Cigánky

Neďaleko vrcholu Klapy sa nachádza jaskyňa Dzedova ric. Zrúcaninu Považského hradu sme už spomínali. Nie je v najlepšom stave, ale keď už ste blízko, prečo tam nezavítať? Turisti určite ocenia túru na Manínsku tiesňavu. Zaujímavé fotky si môžete urobiť pri Kostoleckom dome, čo je zaujímavý skalný previs najlepšie viditeľný z Kosteleckej tiesňavy. Z obce Kostelec sa dostanete aj na skalnú vyhliadku Bosmany.

V Súľovských vrchoch vás prevedie náučný chodník Súľovské skaly a to už je potom na skok ku Gotickej bráne. Okúpať sa zas môžete v kúpeľoch Nimnica.

Zdroj: Dreamstime

Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 33

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *