Kľak - výstup nielen z Fačkovského sedla

Kľak

Kľak - základné info

Kľak je pre turistov veľmi známy dominantný vrch Lúčanskej Malej Fatry, ktorý sa môže pýšiť výškou nad morom 1352 m, pričom patrí medzi najvyššie vrchy Malej Fatry. Tento vrch má veľmi špecifický tvar a týči sa nad Fačkovským sedlom. Kľak je známy predovšetkým svojimi nádhernými 360 stupňovými výhľadmi, vďaka ktorým uvidíte okolité vrchy a doliny. 

Zaujímavosťou je, že pri dobrej viditeľnosti je možné vidieť aj Bojnický zámok. Ide tak o skvelý poldňový výlet, na ktorom máte čas načerpať novú energiu.

Ak si chcete pozrieť momentálne počasie v okolí Kľaku, online kameru nájdete tu.

Ako sa dostať na Kľak?

Na tento krásny vrch sa môžete dostať dvoma spôsobmi. Tým prvým je výstup z Fačkovského sedla a druhým spôsobom je cesta z obce Vrícko. Kratšia a jednoduchšia cesta je z Fačkovského sedla, po ktorej vás bude viesť žltá značka, pričom výstup trvá približne 2 hodiny. Túto cestu odporúčame najviac, pretože ju zvládne naozaj každý. 

Z Fačkovského sedla pôjdete takmer celý čas na vrchol cez les, až približne 400 metrov pod vrcholom sa ocitnete na odlesnenom hrebeni. V letnom období sa však pripravte na to, že na vrchole bude celkom rušno. Avšak ani viacero turistov vám nepokazí nádherné 360 stupňové výhľady.

turistické značky na klak
turisticke znacky na vrchu klak

Kde môžem parkovať?

Ak pôjdete autom, odporúčame vám ho zaparkovať na parkovisko Vrícko, odkiaľ môžete začať svoj výstup. Toto parkovisko sa nachádza priamo za obcou Vrícko. K vrcholu sa dostanete do 2 hodín.

Ďalšou alternatívou je zaparkovať priamo vo Fačkovskom sedle, kde je veľké parkovisko, ktoré je spoplatnené. Výhodou je, že v okolí parkoviska nachádza viacero budov, ktoré ponúkajú návštevníkom jedlo alebo pitie.

Kľacký vodopád

Kľacký vodopád sa nachádza tesne pod vrcholom Kľaku v nadmorskej výške 990 m n.m. Zaujímavosťou je, že tento vodopád bol v roku 1996 vyhlásený za národnú pamiatku. Dostanete sa k nemu po značenej trase z obce Vrícko, alebo z obce Fačkov

panoramaticky vyhlad z kopca klak

Kam v okolí?

Po ceste na vrchol Kľaku vám určite odporúčame navštíviť Kľacký vodopád, ktorý sa nachádza približne 40 minút pod vrcholom. Tento vodopád dosahuje výšku 30 metrov, takže sa jedná o skutočne nádhernú prírodnú atrakciu. Okrem toho odporúčame navštíviť drevený betlehem v Rajeckej Lesnej alebo maľované domčeky v obci Čičmany.

Taktiež odporúčame navštíviť rozhľadňu Dubová, ktorú nájdete nad mestom Rajec. Po výstupe na vás čaká naozaj krásny výhľad. Ďalšou zaujímavosťou v okolí je Znievsky hrad, ktorý sa nachádza na vrchu Zniev vo výške 985 m n.m.  V neposlednom rade vám odporúčame navštíviť hrebeňovku Lúčanskej Malej Fatry, ktorá vedie od Strečna po Kľak.

Zdroj: Chata pod Chlebom

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *