Vrch Zobor - nielen vrch ale aj hradisko Zobor!

Vrch Zobor výhľad

Vrch Zobor – zaujímavosti

Na vrchu Zobor bol okrem hradiska v 11. storočí vybudovaný aj kláštor. Nachádza sa tu aj lanovka na Zobor, ktorá začala premávať v roku 1970. Dnes je už lanovka nefunkčná. Sedačková lanovka viedla priamo na vrch Pyramída k 64 m vysokému rádiovému a televíznemu vysielaču Nitra-Zobor, ktorý tam od 80. rokov 20. storočia stojí dodnes. Odtiaľto je nádherný výhľad na Zobor a okolie.

Na južných svahoch sa rozprestiera Zoborská lesostep, ktorá bola v roku 1952 vyhlásená za chránené územie na ochranu teplomilných skalných, stepných a lesostepných spoločenstiev. 

Túra na Zobor vás dovedie tiež k Svoradovej jaskyni, ktorá slúžila ako pustovňa sv. Svoradovi, ktorý tu žil. Jaskyňa je verejnosti voľne prístupná. Vyviera tu aj tzv. Svoradov prameň. Voda z prameňa bola považovaná za liečivú. V súčasnosti sa kvalita vody pravidelne kontroluje. 

Na Zobor sa môžete v letných mesiacoch nechať vyviezť konským povozom. Viac informácií o vrchu Zobor nájdete na ktorejkoľvek stránke venovanej Ponitriu.

Hrad Zobor – zaujímavosti o vrchu Zobor

Hrad Zobor, viac známy ako Hradisko Zobor, je Národná kultúra pamiatka na juhozápadnom výbežku pohoria Tribeč. Zachoval sa takmer 2 km dlhý obranný val, miestami vysoký až 7 metrov, ktorý obopína temeno vrchov Pyramída a Zobor. Praveké hradisko pôvodne zaberalo cca 15 ha územia. Vznik hradiska sa na základe prevažne keramických nálezov datuje do cca 10. – 9. storočia pred n. l., osídlené bolo približne do 8 stor. pred n. l. 

Predpokladá sa, že založenie hradiska v tejto lokalite bolo úmyselné. Ide o najvyšší bod v šírom okolí, teda o veľmi dobrú strategickú pozíciu. Odtiaľto bolo možné sledovať a aj brániť obrovské územie. Za zánik hradiska môžu nielen nájazdy cudzích bojových družín, ale aj klimatické podmienky, zmena v stratégii osídlenia v kraji, ničivá epidémia a hospodárska kríza. Hradisko Zobor sa v období Veľkej Moravy údajne využívalo ako útočisko a strážny bod.

Náučný chodník Hradisko Zobor

Celý obraz o Hradisku Zobor si urobíte na náučnom chodníku, ktorý je spojený s peknou vychádzkou na Pyramídu a Zobor. Historický náučný chodník Hradisko Zobor je okruh s dĺžkou 1,95 km. 

Začína a končí sa na Pyramíde. Vedie vo veľkej miere priamo po obrannom vale a križuje jestvujúce turistické chodníky. Najvyšším bodom je vrch Zobor (587 m n. m.) a najnižším cisterna (cca 505 m n. m.). Celkové prevýšenie trasy je 110 m.

Hradisko Zobor

Výstup na Zobor – k Zoborskému hradisku

Ako sa dostať na Zobor? Najlepší prístup je z Nitry MHD linkou č. 9 k Špecializovanej nemocnici sv. Svorada a odtiaľ pešo modrou turistickou trasou na Pyramídu. 

Ďalšia trasa vedie náučným chodníkom Zoborské vrchy. Ide o výstup z Nitry pri liečebnom ústave. Vyznačený je zelenou náučnou značkou. Celkový čas výstupu je cca 1 hod.

Výstup z Nitry z lokality Podhájska cesta je najkrajší a po modrej značke ste hore do 45 minút. Vybrať sa môžete aj z obce Dražovce po modrej turistickej značke. Dĺžka výstupu z Dražoviec je do 2 hod.

Hrad Zobor – otváracie hodiny a vstupné

Hradisko Zobor je turistická atrakcia, preto aby ste ju navštívili, nepotrebujete sa vopred ohlásiť, ani platiť vstupné. Náučný chodník Hradisko Zobor je prístupný celoročne

Nakoľko ide o nerovný a nepredvídateľný terén, je dôležitá maximálna obozretnosť. V máji a júni je najmä južný val hradiska značne zarastený, preto sa vám zíde vhodné oblečenie a obuv. Aké je momentálne počasie vám pomôže zistiť webkamera Zobor na meteo stanici Zobor Nitra Bibus. 

Kde zaparkovať?

Bezplatné parkovanie je možné pri liečebnom ústave na menšom parkovisku a aj pri ceste. Ak sa vyberiete na Zobor z Podhájskej ulice v Nitre, zaparkovať môžete pri okraji lesa na malom parkovisku.  

Kam v okolí hradu Zobor?

Turistiku na Zobor odporúčame spojiť s návštevou náučného chodníka Zoborský kláštor a náučného chodníka Zoborské vrchy. Urobte si foto pri Dražoveckej kaplnke, ktorú nájdete aj na známkach a eurách. V pohorí Tríbeč navštívte Oponický hrad alebo Hrad Hrušov

Zlákalo vás lezenie? Priamo spod lanovky je Zobor využívaný ako lezecká skala Via Ferrata Zobor. Vedie k nej odbočka od modrej turistickej značky. 

Zobor výhlad v Nitre

Zdroj: Shutterstock, Dreamstime

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *