Kalameny - Termálny prameň

Medokýš Kalameny

Kalameny - základné info

Termálny prameň Kalameny sa nachádza na začiatku Kalamenianskej doliny, tesne za obcou Kalameny. Prameň bol vybudovaný v rokoch 1991 až 1992, kedy sa vytvoril umelý vrt, okolo ktorého bolo vybudované malé jazierko s rozmerom 20×10 m. Voda v termálnom prameni dosahuje teplotu 33 stupňov Celzia. Návštevníkov najviac láka prekrásne okolie tohto prameňa, ktorý je prístupný celoročne.

Ako sa dostať ku prameňu Kalameny?

Do obce Kalameny sa rýchlo dostanete z Ružomberka, pričom je od neho vzdialený 13 kilometrov smerom na východ. Na konci obce Kalameny je potrebné sa napojiť na žltú turistickú značku, ktorá vedie cez dedinu. Tá vás bude viesť pár stoviek metrov k prameňu ktorý sa nachádza na ľavej strane od cesty. Túto cestu je možné absolvovať aj na bicykli, takže ak máte radi cyklotúru, smelo do toho.

Kde môžem pri prameni zaparkovať?

Priamo pred termálnym prameňom nájdete parkovacie plochy, ktoré sú však spoplatnené. Parkovať sa dá aj popri príjazdovej ceste, avšak aj tento spôsob parkovania má svoje kapacitné limity. Ak vám nevadí krátka prechádzka (približne 1 km), parkovisko nájdete aj priamo v obci Kalameny pred miestnym kostolom.

Kam v okolí termálneho prameňa?

Žltá turistická značka vás ďalej dovedie po turistickom chodníku k zrúcanine najvyššie položeného hradu na Slovensku, inak nazývaného aj Liptovský hrad. Odmenou vám bude naozaj krásny výhľad na okolie Liptova. V blízkosti sa nachádza aj Čereňová skala, ktorá sa týči v nadmorskej výške 1042 metrov. Ide o naozaj príjemný výlet vhodný aj pre nešportovca.

Ďalším lákadlo v okolí je nepochybne Lúčanský vodopád, ktorý sa nachádza v obľúbenej kúpeľnej destinácii, v Lúčkach. Ten patrí do územia TANAPu, pričom zaujímavosťou je, že sa nachádza priamo uprostred dediny a padá z výšky 12 metrov.

Pre milovníkov turistiky určite odporúčame túru na Veľký Choč, ktorý sa nachádza v nadmorskej výške 1611 metrov s prevýšením 929 m. Na vrchole vás privíta 360 stupňový výhľad, vďaka ktorému uvidíte Malú a Veľkú Fatru, Liptovskú Maru a Západné a Nízke Tatry.

Pokiaľ sa chcete schladiť, určite sa vám bude páčiť v Stanišovskej jaskyni. Ide o národnú pamiatku, ktorú nájdete v Liptovskom Jáne, pričom je jediná jaskyňa, ktorá je pre návštevníkov k dispozícií celoročne. 

Ďalším lákadlom v okolí je termálny prameň Kaďa, ktorý sa nachádza v turistami obľúbenej obci Liptovský Ján. Voda v Kadi má 20°C, pričom návštevníkom ponúka skvelé liečivé vlastnosti. Ak vás prepadne hlad, odporúčame navštíviť Salaš Krajinka, ktorý sa nachádza pri Ružomberku. Okrem kvalitnej slovenskej reštaurácie môžete navštíviť aj predajňu syrov a pekáreň.

Zdroj: Shutterstock, Dreamstime

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *