Lomnické sedlo – za nádhernými výhľadmi lanovkou

Lomnické sedlo

Lomnické sedlo – základné info

Keď sa povedia Vysoké Tatry, väčšine z nás sa ako prvý vybaví Lomnický štít. S touto lokalitou sa však spája ďalšia mimoriadne obľúbená turistická atrakcia, ktorou je Lomnické sedlo. Ide o široké zatrávnené sedlo na ramene Lomnického štítu. Lomnické sedlo si za cieľ svojej cesty často vyberajú turisti, tu končí aj nejeden víkendový výlet s deťmi, v zimných mesiacoch na sedle vidieť mnoho lyžiarov.

Ak sa vyberiete na túru na Lomnické sedlo, tešte sa na nádherné výhľady. Ak pôjdete kúsok ďalej po zelenej značke, dostanete sa k Lomnickej veži. Z Lomnického sedla a z Lomnickej veže tak môžete obdivovať Popradskú kotlinu s náznakmi vrchov Slovenského Rudohoria v diaľke, Malú Studenú dolinu a z druhej strany zas Prostredný hrebeň. Ak sa vo Vysokých Tatrách aspoň trochu vyznáte, ľahko spoznáte okrúhlu siluetu Slavkovského štítu. 

Webkamera Lomnické sedlo

Na tejto webkamere si môžete pozrieť aktuálne počasie na Lomnickom Sedle. Sotva dokáže prezentovať tú krásu, ktorú môžete vidieť jedine naživo. Je to však výborný spôsob, ako zistiť, aké počasie aktuálne vládne Vysokým Tatrám.

tura na lomnicke sedlo

Lomnické sedlo – ski lokalita

Lomnické sedlo zdieľa vašu slabosť pre lyžovanie. Tu začína zjazdovka, ktorá vás zvezie až k Skalnatému plesu alebo ešte nižšie do Tatranskej Lomnice. Ak je tu dostatok snehu, lyžovanie na Lomnickom sedle si môžete užívať až do jarných mesiacov. 

Túra na Lomnické sedlo

Priama turistická cesta do samotného Lomnického sedla v súčasnosti nie je sprístupnená. Údajne bola uzatvorená ešte v 80. rokoch 20. storočia s cieľom ochrany prírody, ktorú si za svoj domov vybrali kolónie svišťov a kamzíkov

Ak by ste však predsa len chceli spojiť výlet na Lomnické sedlo s turistikou, je vám k dispozícií zelená trasa z Tatranskej Lomnice, ktorá vás dovedie do Skalnatého plesa. 

Trasa: autom, autobusom alebo vlakom do Tatranskej Lomnice (prípadne zo Starého Smokovca cez Hrebienok) – pešo na Skalnaté pleso – odtiaľ lanovkou na Lomnické sedlo.

skalnate pleso

Lanovka na Lomnické sedlo

Najjednoduchší spôsob, ako sa dostať na Lomnické sedlo, je lanovkou. Dajte sa pohodlne vyviezť, ani sa nezapotíte. V skutočnosti je to jazda niekoľkými lanovkami. Ako lanovkou na Lomnické sedlo?

Trasa: 4-sedačková kabínková lanovka z Tatranskej Lomnice na medzistanicu Štart – 15-miestna lanovka na Skalnaté Pleso – otvorená dvojsedačka na Lomnické sedlo.

Lanovka na Lomnické sedlo – cenník a prevádzková doba

Sedačková lanová dráha zo Skalnatého plesa na Lomnické sedlo premáva celoročne. Prevádzková doba môže byť upravená podľa ročného obdobia a počasia. Zvyčajne lanovka premáva od 09:00 –  15:30 hod.

Poponáhľajte sa a kúpte si lístky v predstihu. Lanovky totiž majú obmedzený počet miest, preto, ak plánujete výlet na konkrétnu hodinu, zakúpte si lístky aj niekoľko dní vopred. Môžete tak urobiť tu https://www.gopass.travel/SK/homepage/tatranska_lomnica 

Ak si zakúpite lístky cez online portál, ušetríte. Ešte viac, ak vlastníte kartu GoPass. Cena obojsmerného lístka na Lomnický štít je v súčasnosti cca 46 € pre dospelého, 39 € pre seniora a 36 € pre deti od 6 rokov.

Lomnické sedlo vyhlad

Kde zaparkovať?

Pre každého, kto sa vydá smer Tatranská Lomnica autom, je k dispozícii parkovisko priamo v tejto mestskej časti Vysokých Tatier.

Kam v okolí Lomnického sedla

Už keď raz budete vo Vysokých Tatrách, určite neodchádzajte bez toho, že by ste si užili výhľad z Lomnického štítu. V letných mesiacoch môžete navštíviť malú botanickú záhradu. Za zážitok stoja aj turistické chodníky zo Skalnatého plesa vedúce okolo Skalnatej chaty na Zamkovského chatu, Rainerovu chatu a spomínaný Hrebienok. V Malej Studenej doline zas stojí populárna Téryho chata.  

Ubytovať a najesť sa môžete aj priamo v Tatranskej Lomnici, kde môžete vidieť typické domčeky v pôvodnom tatranskom štýle. Nezabudnite navštíviť múzeum TANAP. Trochu adrenalínu? Čo tak bobová dráha Tatrabob? 

V Dolnom Smokovci na vás čaká Dinopark Tatry, vo Veľkej Lomnici zas napríklad Golfový areál Black Stork. Lokalita Vysoké Tatry a okolie ponúka toho naozaj veľa, oplatí sa vyhradiť si celý víkend, možností ubytovania je hneď niekoľko.

Zdroj: Shutterstock

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *