Krížna – turistika aj na bicykli

Vrch krizna vyhlad

Krížna – základné info

Ak by ste sa opýtali ktoréhokoľvek turistu, čo by vám odporučil v pohorí Veľká Fatra, určite by to bola Krížna. Tretí najvyšší vrch Veľkej Fatry leží na rozmedzí Žilinského a Banskobystrického kraja. Vrch s nadmorskou výškou 1 574 m sľubuje niekoľkohodinovú túru. 

Keď sa dostanete sa samý vrchol Krížnej, rozprestrie sa pred vami krajina ako z rozprávky. Za dobrého počasia zazriete končiare Veľkej Fatry, Malej Fatry, Chočských vrchov, Západných a Nízkych Tatier, Poľany, Vtáčnika, Žiarskych i Kremnických vrchov. Ak hľadáte únik od každodenného stresu, práve tu nájdete pokoj a ticho. Čakajú vás hôľne lúky a na severovýchode Krížnej kosodrevina. 

Po zostupe z vrchu sa môžete ovlažiť a najesť v hoteli Kráľova studňa, ktorý stojí priamo pod vrcholom. Spojte turistiku na Krížnu s prenocovaním v hoteli, v noci môžete pozorovať nádherné a nekonečné nebo plné hviezd. 

Vrch Krížna, Veľká Fatra – zaujímavosti

Názov Krížna dostal tento vrch pravdepodobne preto, lebo na jeho vrchole sa spájajú turistické chodníky z Liptova, Turca, Harmanca, Banskej Bystrice a mnohých ďalších miest. Keď sa dostanete na vrchol, čaká vás tam vysielač (oplotený vojenský objekt). O okolí a cestičkách vás informujú panoramatické tabule, ktoré stoja okolo vysielača.

V peknom počasí sa oplatí zdržať sa tu na chvíľu a posedieť si na drevenej lavičke. Krížna je obľúbená aj v zime, hoci je známa častými a silnými lavínami. Nie nadarmo sa tiež nazýva Matka všetkých lavín. 

Ako sa dostanete na Krížnu?

Turistiku na Krížnu môžete začať v niekoľkých obciach. Vyraziť môžete napríklad z obce Turecká, kde sa pohodlne dostanete autom. 

Turistiku Krížna môžete začať tiež v Starých Horách, Vyšnej Revúcej a na sedle Malý Šturec.

Výhodou turistických chodníkov je to, že sú otvorené celoročne. Platí to aj pre chodníčky na vrch Krížna, ktoré sú prístupné nonstop.  

Do východiskového bodu sa môžete dopraviť aj vlakom alebo autobusom. Vladkom sa dostanete do väčších miest, potom pokračujete autobusom do obce, kde sa začne váš vysokohorský zážitok.

Krížna turistika

Predstavíme vám najobľúbenejšie trasy, ktoré stojí za to vyskúšať:

Turecká- Ramžiná- Úplaz- Kráľova Studňa-Krížna-Krížna- Pod Líškou- Salašky- Turecká – dĺžka trasy  cca 18,5 km, čas cca 6,5 hod., prevýšenie 1 120 m – žltá a modrá značka.

Staré Hory- Majerova skala- Krížna- Kráľova studňa- Úplaz- Ramžiná- Turecká- Staré hory – dĺžka trasy cca 23 km, čas cca 8 hod., prevýšenie 1 370 m – modrá značka

Vyšná Revúca – Ploská – Chyžky – Ostredok – Krížna – Rybovské sedlo – Prašnické sedlo – Vyšná Revúca – dĺžka trasy cca 25 km, čas cca 9 hod., prevýšenie 1 225 m – žltá a červená značka

Sedlo Malý Šturec – Košarisko – Hotel Kráľova studňa – Kráľova studňa, prameň – Krížna – čas cca 4 hod., prevýšenie 1 019 m.

Krížna na bicykli

Najviac preferovaná je cyklotrasa pre horské bicykle, ktorú odporúčame pre všetkých milovníkov horskej cykloturistiky. Má dĺžku 15 km a prevýšenie 1 274 m. 

14 km trasu s 1 091 m prevýšením ponúka vrchárska cyklomagistrála, pričom štartujete v Starých Horách, pokračujete cez Rybie a potom priamo na vrch Krížna.

Vrch Krížna - webkamera

Pred túrou odporúčame skontrolovať, aké je počasie v okolí Krížnej. Napríklad pomocou webkamery.

Kde zaparkovať?

Autom môžete zaparkovať v obci Staré Hory/Turecká alebo v Liptovských Revúcich (prípadne iných obciach, odkiaľ začínate túru) na vyznačených parkoviskách, odkiaľ spravidla začínajú turistické značky. 

Autom sa dostanete aj priamo na horský Hotel Kráľova Studňa, kde máte k dispozícií hotelové parkovisko.

Kam v okolí vrchu Krížna

Po zdolaní vrcholu Krížna to skúste na vrchu Frčkov, ktorý je druhý najvyšší vo Veľkej Fatre. Za dobrú fotku stojí aj vrch Kráľová skala so zaujímavo tvarovanými skaliskami. Vo Veľkej Fatre je tiež Majerova skala alebo Ostredok. Krásny zážitok ponúkajú aj Necpalské vodopády alebo Vrátňanský vodopád. Na výlet s deťmi sa môžete vybrať napríklad do obce Staré Hory, kde je Lesná náučná cestička s drevenými zvieratkami.

Táto oblasť je bohatá na aktivity v prírode. Ak vás to ťahá na čerstvý vzduch, vezmite deti a užite si výlet do ktorejkoľvek z ľahko dostupných dolín. Krásny zážitok ponúkajú napríklad Dedošova či Vlkanová dolina, Belianska, Necpalská alebo Blatnická. Cestou späť do Banskej Bystrice alebo do Turčianských Teplíc sa môže zastaviť v Harmaneckej jaskyni alebo v neďalekej Dekretovej jaskyni. Oddýchnuť si choďte do kúpeľov Turčianske Teplice. 

Zdroj: Dreamstime

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *