Hrad Vršatec – zrúcanina na vrcholku Vršatských bradiel

Hrad Vrsatec

Hrad Vršatec – z minulosti

Hrad Vršatec sa veľkolepo vyníma na vrcholkoch Vršatských bradiel. Je obklopený hustými lesmi a nekompromisnými skalami. Práve táto poloha rozhodla o výstavbe strážnej veži. To bolo v 13. storočí. Okolo veže sa vybudoval hrad, ktorý bol neskôr prebudovaný na veľkú stredovekú pevnosť.

V 14. storočí hrad vlastnil Matúš Čák Trenčiansky, ktorý sa pričinil o jeho rozkvet. Vršatský hrad bol sebestačný, v zápiskoch sa spomína pekáreň, mlyn a pivovar. Hrad vysoko na Vršatských bradlách prešiel rukami ďalších významných rodov, napr. aj rod Slopnajovcov, ktorí si k menu pridali prívlastok Vršatskí.

V 15. stor. bol hrad zrekonštruovaný, čo ale neskôr vyšlo celkom navnivoč. V 17. stor. bol hrad vypálený, začiatkom 18. stor. počas Rákociho povstania ho cisárske vojská vyhodili do vzduchu

Hrad Vršatec - zaujímavosti

Každý hrad je v niečom výnimočný, má niečo, čím predstihuje ostatné hrady. Napríklad hrad Vršatec patrí medzi najvyššie položené hrady

Vršatský hrad mal rôzne pomenovania. Istý čas sa nazýval aj Levia skala. Názov bol odvodený od leva, ktorého z ďalekého sveta priviedol na hrad jeden z majiteľov, pán Tichomír. 

K hradu sa viaže povesť o pánovi Imrichovi a jeho sluhovi Ondrejovi a o ich uťatých nohách. Keď Tatári prepadli hrad Vršatec, pána aj so sluhom uväznili a pripútali reťazou o nohu. Aby sa oslobodili, nohu si odťali. Keď Tatári videli ich odvahu, darovali im slobodu. Pán Imrich aj so sluhom sa potom vrátili na hrad.

Pod hradom sa rozprestiera Vršatské podhradie. O tejto obci sa zachovala prvá zmienka z roku 1439, kedy sa nazývala Podhradhye.

Hrad Vrsatec z dediny

Vršatec turistika

Ak sa pozriete na mapu, Vršatec na vás vyzrie zo spletí zelene, kopcov a skál. Ak idete prvýkrát týmto smerom, zadajte si do navigácie Vršatské Podhradie alebo hotel Vršatec, ktorý ponúka chutnú stravu aj prenocovanie. Výlet do Bielych Karpát tak môžete spojiť s ubytovaním v hoteli Vršatec.

Dopraviť sem sa môžete aj verejnou dopravou. Ak spojíte cestovanie vlakom s autobusovou dopravou, bude to aj skvelá jazda pre deti. Vlak vás dovezie do Ilavy, kde prestúpite na autobus do Vršatského podhradia.

Túra na hrad Vršatec

Ak dorazíte k hradu autom, čaká vás skutočne krátka prechádzka. Od parkoviska pôjdete po modrej značke, ktorá vás miernym výstupom dovedie na rázcestie. Cesta vľavo na pôvodný horný hrad so strážnou vežou je uzavretá, vy pokračujete vpravo. Pri hrade ste o 10 minút.

Ak sa zveziete verejnou dopravou, vystúpite vo Vršatskom Podhradí. Prechádza z autobusovej zástavky je asi o 15 min. dlhšia.

Vyvetrajte si hlavu dlhšou prechádzkou. Ak sa vydáte po Náučnom chodníku okolo Vršatca, túra vám zaberie cca 3 hod. Chodník sa začína vo Vršatskom Podhradí – chata Vršatec, pokračujete cez sedlo Chmeľová, okolo masívu Javorníky-Biela, cez sedlo Chotuč sa vrátite do Vršatského Podhradia. Chodník ďalej vedie popod zrúcaninu hradu Vršatec späť k chate Vršatec. 

vyhlad zo zrucaniny hradu Vrsatec

Hrad Vršatec - webkamera

Pred túrou odporúčame skontrolovať, aké počasie kraľuje Bielym Karpatom. Napríklad pomocou webkamery.

Kde zaparkovať?

Autom môžete zaparkovať na malom parkovisku priamo pod hradom Vršatec alebo v obci Vršatské Podhradie.

Kam v okolí hradu Vršatec

Zaujali vás hrady a chceli by ste vidieť viac? V blízkosti hradu Vršatec sa nachádza hrad Lednica, hrad Košeca či krásny Ilavský hrad. Navštíviť môžete aj kaštieľ Pruské alebo kaštieľ Horovce. 

Na Vršatské bradlá uvidíte aj z vyhliadky Chmeľová, na ktorú sa dostanete opäť z Vršatského Podhradia okolo chaty Vršatec. Nádherné výhľady si užite na rozhľadni Dohňany a rozhľadni Jelenec. Veľmi obľúbený je aj Náučný chodník okolo Červenokamenského bradla. Za výlet stojí aj hrad Červený kameň.

Zdroj: Dreamstime

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 33

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *