Hrad Pajštún – zrúcanina hradu na západnom Slovensku
- Kraj/región: Bratislavský
- Okres: Malacky
- Stúpanie a klesanie: 227 m/ 227 m
- Lokalita: Malé Karpaty
- Náročnosť: ľahká
- Turistické značky: červená, žltá
- Vhodné pre deti: áno
- Prístupový bod: Borinka, Stupava
- GPS lokácia: 48.2755 °, 17.0821 °
- Čas prehliadky: cca 3 hod.
- Dĺžka prehliadky: cca 4 km
- Trasa: Borinka - Hrad Pajštún a späť
Hrad pajštún - história
Zrúcanina gotického hradu z 13.storočia sa nachádza približne 30 minút autom od Bratislavy. Vypína na vápencovom brale. Hrad údajne dala postaviť česká kráľovná Konštancia, dcéra uhorského kráľa Bela III.
Pajštúnsky hrad istý čas vlastnili aj grófi zo Svätého Jura a Pezinka. V prvej polovici 16. storočia ho spravovali Serédyovci a neskôr Salmovci. V r. 1592 až 1867 patril Pálfiovcom, neskôr Károliovcom. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali. Od roku 1809, keď ho napoleonské vojská vyhodili do vzduchu, leží v ruinách.
Je až neuveriteľné, že sa dodnes zachovali kamenné levie hlavy, ktoré vás privítajú hneď pri vstupe. Z pôvodných 9 hláv dnes môžete vidieť iba 6, pričom každá z nich má iný výraz tváre.
Pajštúnsky hrad a zaujímavosti
Názov hradu zrejme pochádza z nemeckého základu „Paulenstein“, ktoré znamená „skala pavlínov“. Údajne hrad získal meno podľa kláštora a kostola pavlínov, ktorý sa nachádzal v pútnickom meste Mariánka.
Na Pajštúnsky hrad vedie prístupová cesta z pravej strany. Hoci sa to na prvý pohľad javí ako nedôležité, má to svoj jasný dôvod. Keď nepriatelia prichádzali na hrad, ochranný štít zvyčajne držali v ľavej ruke. Pravú stranu tak mali nechránenú, čo bola istá výhoda pre obrancov hradu.
S hradom sa spája niekoľko povestí, napr. o smutnom Gašparovi, ktorý sa nevedel usmievať; o bezcitnom kastelánovi Tuplíkovi. Známa je aj povesť o rytierovi na bielom koni, ktorý vždy o polnoci cvála okolo hradu, a následne zmizne v priepasti.
Pajštún lezenie
Pajštún a lezenie, to jednoducho patrí k sebe. Pajštúnsky hrad je vyhľadávaný skúsenými aj menej skúsenými horolezcami, ponúka niekoľko horolezeckých ciest.
Hrad je známy aj ako Mekka bratislavských lezcov. Nahusto vedené cesty sú dlhé približne 25-30 metrov. Ich počet je cca 70. Sú dobre odistené, preto je skala vhodná pre úplných začiatočníkov, ale aj skúsených borcov.
Prístup k hradu Pajštún
Výlet na Pajštún si naplánujte vopred. Máte na výber tri trasy.
Najrýchlejšia trasa na Pajštún je z obce Borinky. Tu sa dostanete z Bratislavy cez Stupavou. Hneď oproti parkovisku sa začína červená trasa. Výstup trvá približne 30 minút a zvládnu ho aj deti. Prevýšenie 195 m.
Dlhšia cesta na Pajštún je zo Stupavy. Zo Stupavy vedie žltá turistická cesta, ktorá sa až v samom závere napája na červenú trasu vedúcu z Borinky. Výstup trvá približne 50 minút. Prevýšenie 236 m.
Náročná túra na Pajštúnsky hrad trvá až päť hodín. Vyrazíte z Rače, pokračujete na Medené Hámre, na Dračí hrádok, až sa napojíte na červenú trasu, ktorá vás dovedie k hradu. Trvanie je cez 4 hodiny.
Hrad Pajštún – otváracie hodiny a vstupné
Zrúcanina hradu Pajštún je bezplatne sprístupnená celoročne.
Kde zaparkovať?
Zaparkovať môžete priamo v obci Borinka pri kostole.
Bašta Pajštún
Po krásnej prechádzke si oddýchnite v Bašte Pajštún, ktorá sa nachádza priamo pod Pajštúnskym hradom. Môže to byť pekné spestrenie výletu s deťmi, v areáli Bašty Pajštún sa nachádza destký raj s preliezačkami. Basta Pajštún ponúka aj ubytovanie. Pre verejnosť je však otvorený iba počas sezóny a jedine v nedeľu.
Kam v okolí hradu Pajštún?
Odporúčame navštíviť zrúcaninu Dračí hrádok, ktorý je od obce Borinka vzdialený iba 5 km. V Stupave stojí za to vidieť Zámocký park a Kaštieľ Stupava. Do zbierky navštívených hradov si môžete pripísať aj Biely Kameň, Devín, Pezinský zámok či Bratislavský hrad. Neďaleko je tiež pútnické miesto Marianka.
Zdroj: Dreamstime