Dražovský kostolík – Kostol Sv. Michala Archanjela pri Nitre

drazovsky kostolik

Dražovský kostolík, známy aj ako Kostol svätého Michala Archanjela, sa radí medzi najstaršie sakrálne pamiatky na Slovensku. Táto historická budova poteší nielen milovníkov architektúry, ale aj záujemcov o históriu a náboženstvo.

Ak sa rozhodnete navštíviť Dražovský kostolík, existujú rôzne spôsoby, ako sa sem dostať. Ak sa nachádzate v obci Dražovce, stačí sa vybrať na príjemnú prechádzku a užiť si prírodu na ceste k tomuto miestu. Alternatívne, môžete sem prísť aj z vrchu Zobor alebo z obce Podhorany. Kde zaparkovať a ako sa sem presne dostať?

Dražovský kostolík – pohľad do minulosti

Neveľká stavba – jednoloďový kostolík – nechala vo svojich základoch dostatok dôkazov, aby sa jej vek mohol priradiť k 11. storočiu. Na zachovalých základoch s maltovou dlážkou potom neskôr v 12. storočí vyrástol nový kamenný kostol. Ani ten však neodolal času a nepriazni počasia na otvorenom priestranstve. 

Dražovský kostolík prešiel niekoľkými ďalšími prestavbami. Interiéru sa venovali v 18. storočí. V 2. polovici 20. storočia sa začalo ťažiť v kameňolome pod kostolíkom. Našťastie sa do toho vložili Dražovčania a ťažba sa zastavila. Hrozilo, že kostolík v dôsledku ťažby celkom zanikne.
V roku 1999 vo vnútri kostolíka postavili tehlový oltár. 

Kostolík sa týči nad Dražovcami, stojí v najzápadnejšej časti Tribečského pohoria v Zoborských vrchoch. Tento čarovný kostolík s obdĺžnikovou loďou, polkruhovou prístavbou, malými okienkami a vežičkou sa právom radí medzi najstaršie kostoly na Slovensku.  

Dražovský kostolík a zaujímavosti

Zaujímavé je už samotné umiestnenie kostolíka. Z tohto miesta máte ako na dlani Podunajskú pahorkatinu aj severozápadnú časť Nitry. Ak hľadáte unikátne miesto pre svoje fotografie alebo videá, okolie kostolíka pri Nitre vám vyrazí dych. Možno ho spoznávate z videoklipu Tublatanky alebo Gladiátora, možno z rozprávky Láska na vlásku.

Dražovský kostolík bol vyobrazený aj na platidlách. Nie však na tých, ktoré sa spolu s rôznymi súčasťami oblečenia a ozdobami našli v 55 hroboch, ktoré tvorili základ cintorína nachádzajúceho sa pri kostolíku do 17. storočia. Kostolík ste mohli vidieť na 100 korunáčke z roku 1941 a 50 korunovej slovenskej bankovke z roku 1993.

Patrónom kostolíka je sv. Michal. A jedine na jeho sviatok sa v ňom slávia sv. omše. Výnimočné sú aj svadobné obrady, ktoré majú svoje unikátne čaro. Svadba v Dražovskom kostolíku aj jeho samotná návšteva sa musí vopred dohodnúť so správcom pamiatky, ktorým je farnosť Nitra Dražovce, určite však stoja za to. 

Ku kostolíku sa viaže aj legenda o Panne Márii, ktorá sa zjavovala kostolníkovi, aby ho upozornila na schátraný stav zasvätenej stavby. Legenda však ostáva iba rozprávkou, zjavenia nikdy neboli potvrdené.

drazovsky kostolik nitra

Ako sa dostať na Drážovský kostolík?

Stačí nasadnúť v Nitre na linku MHD. Autom sa dostanete priamo na parkovisko pri cintoríne v Dražovciach. Potom stačí iba zopár minút poľnou cestičkou, aby ste sa ocitli priamo pri kostolíku. Stačí sa držať zelenej turistickej značky a do pol hodinky ste tam. 

Mnohí si spoja výlet ku kostolíku s túrou na vrch Zobor. Trasa vedie cez Meškov vrch, Pliešku a dražovské vinice. Na takúto turistiku si však vyhraďte 3 – 4 hodiny.

Dražovský kostolík parkovanie

Priestranné parkovisko je na konci obce Dražovce pri cintoríne.

dražovský kostolik zo zadu

Kam v okolí?

Určite odporúčame výstup na vrch Zobor, kde sa môžete prejsť Náučným chodníkom Hradisko Zobor. O niečo ďalej na vás čaká vyhliadková veža na Hôrke – Podhorany, čo je nenáročná turistická trasa vhodná aj na výlet s deťmi. Ďalej určite odporúčame Hrad Gýmeš a Žibricu. Približne 7 km od Dražovského kostolíka nájdete ďalšiu rozhľadňu, tentokrát Radošinku, ktorá je vysoká 15 m a ponúka panoramatický výhľad na všetky strany.

Ak ste sa dali na historickú cestu, navštívte Oponický hrad, Hrad Hrušov alebo Nitriansky hrad. Určite neobíďte Nitriansku kalváriu. Keď opustíte Nitru a vydáte sa smerom na Vráble, zastavte sa v Novej Vsi nad Žitavou na pútnickom mieste Studnička. Ak pôjdete na Hlohovec, potom určite vyhliadka Šianec.

Zdroj: Dreamstime

Daniela Ivanová
Daniela Ivanová

Projektová koordinátorka a hlavne hrdá Slovenka, ktorá miluje cestovanie, spoznávanie nového a objavovanie nepoznaného.

Articles: 34

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *